Recenzie študentov

Kroulová Milka* – Banská Bystrica, ročník 2016

V životě jsem byla obdařena mnohým požehnáním a dary a mezi ty největší jednoznačně patří možnost studovat Školu dietetiky úžasné učitelky a terapeutky Moniky Kampošové.

Od mala jsem věděla, že chci pomáhat lidem hledat svou cestu ke zdraví. Nejdřív jsem tu cestu vnímala přes bylinky a až na vysoké škole mi došlo, že základem léčení je strava a životospráva, která naše zdraví ovlivňuje nejvíce a hlavně každý den. Na vysoké škole jsem se také poprvé seznámila s čínskou medicínou, tehdy jen okrajově, která mě zaujala svou univerzálností. Jedno-Duchý a přesný popis všech jevů a jejich vztahů a hlavně jedno-Duchého a vždy fungujícího návodu, jak obnovit rovnováhu čehokoliv. Přesně podle modelů fungujících v přírodě. A to se mnou souznělo.

Vždy jsem hledala propojení mezi Duchem a Hmotou. Buď jsem se setkávala s teoriemi a principy léčícími tělo a energii anebo s různými náboženstvími nebo filozofickými systémy, které sice řešily Ducha, ale na tělo zapomínaly. Žádný ze systémů nenaplňoval celistvost, kterou jsem bytostně vnímala a postupně se mi v životě odkrývala.

Až se mi dostal do ruky leták o Škole dietetiky podle principů čínské medicíny. Ihned jsem věděla, že jsem doma! Bylo to v mém nejtemnějším a nejnáročnějším období v životě a byl to ten nejkrásnější a nejdůležitější Dar Vesmíru pro můj návrat ke Světlu.

Pamatuju si snad každou hodinu ze školy. Kdo mě zná, tak ví, že jsem hodně náročná a hodně kritická a z učitelů si vybírám jen ty nejlepší z nejlepších. Proto mi tak dlouho trvalo, než jsem se dostala ke studiu tohoto nádherného umění léčit stravou. Monika mě přesvědčila od první hodiny a já jsem děkovala, že konečně můžu doslova nasávat krásně pojmenované a uvedené do souvislostí to, co moje Duše už tak dlouho vnímá a cítí.

Celý koncept studia, jak ho má Monika připravený a provedený je naprosto komplexní. Věnuje se všem úrovním bytí a dává do souvislostí cestu člověka od početí a inkarnace, přes všechny fáze života až po jeho návrat do Taa. Přináší obrovské množství ucelených informací o tom, jak celý lidský organismus funguje a všechno stále propojuje na praktický život.

Stojí za ní nejen mnoho let (ba životů) studia u mnoha učitelů, ale také mnoho let praxe a Monika nadšeně odevzdává dál všechno, co se sama naučila. Tato škola není ani zdaleka jen krásná teorie. Je to zároveň i neustálá praxe od důkladné diagnostiky až po způsoby léčení a zavedení nových principů do každodenního života. Je to praktický návod do života, jak zabezpečit sobě, svým blízkým i svým klientům pevné zdraví a vitalitu.

Jsem zároveň velmi vděčná, že můžu Moniku zažívat i jako nesmírně zkušenou a znalou terapeutku, která mi pomáhá svou moudrostí, jehličkami a bylinami udržovat rovnováhu a doplňovat vitalitu, když mám různá náročná období.

V roce 2020 mi moje znalosti z tohoto studia a obrovská podpora Moniky pomohly zachránit tatínkovi život. Moje znalosti, porozumění tomu, co se děje a Monikiné zkušenosti a rady i duchovní a morální podpora spolu s velkou pomocí Vesmíru a Zelené Tary mi daly sílu a odvahu zkusit to, co už lékaři vzdali. Za toto Ti, Moniko, patří má nekonečná vděčnost a obrovská úcta ke Tvé práci i k Tobě jako úžasnému, moudrému a laskavému člověku.

A co je asi nejdůležitější, díky tomuto studiu můžu konečně naplňovat poslání mé duše – sama jsem se stala terapeutem a průvodcem na cestě ke zdraví. Mám možnost šířit toto drahocenné poznání dál, aby sloužilo všem, kdo chtějí uchopit své zdraví do svých rukou, obnovit vitalitu a najít cestu zpátky k sobě, Domů. A nejúžasnější na tom je, vidět, jak to funguje, kolika lidem to mění život k lepšímu a navrací zdraví. Je to obrovské požehnání.

Za ty roky, od chvíle, kdy jsem poprvé vešla do školy dietetiky, jsme toho spolu s Monikou hodně zažily a já jsem Vesmíru vděčná za nádherné a vzácné přátelství s nádhernou lidskou bytostí, která od první chvíle nesmírně vesmírně obohacuje můj život na všech úrovních. Moje vděčnost, úcta i láska k Monice jsou bez hranic.

Mgr. Kristína Kuráková – Zvolen, ročník 2016

Milá Monička,

dovoľ mi, aby som sa ti v prvom rade poďakovala za príležitosť nakuknúť do tajov čínskej medicíny a zato, že si sa stala nielen mojou vynikajúcou terapeutkou, ale aj skvelou priateľkou. Obdivujem tvoju cieľavedomosť, húževnatosť neustále napredovať a zlepšovať sa, úprimnosť, pokoru a hlavne to skoré vstavanie 🙂 A ako som sa stala súčasťou tvojho života? 
Naše prvé stretnutie mám živo v pamäti. Príjemným a veľmi pokojným hlasom si ma pozdravila a ponúkla mi čajík. Potom sme začali analyzovať môj dotazník a vtedy som sa začala strácať 🙂 Cítila som sa ako Alenka v ríši divov, kde ľudia hovoria rečou, ktorej absolútne nerozumiem. Začala som sa pýtať samej seba, či je naozaj toto cesta, ktorou sa chcem uberať. Ale keďže som mala kopec zdravotných problémov a roky mi nevedela dostatočne pomôcť západná medicína, tak som si povedala, že za vyskúšanie nič nedám. V ten deň sa môj život otočil o 180 stupňov, a zato som ti veľmi vďačná. Zmenila som nielen stravovacie návyky, ale predovšetkým životný štýl. Pravdepodobne zo mňa nikdy nebude „Budha“, ale aspoň sa mi podarilo spomaliť životné tempo a začala som načúvať svojmu telu. Pretože telo nám vždy vysiela signály, ktoré my obyčajní smrteľníci veľmi radi ignorujeme. Po niekoľkých rokoch liečby si ma oslovila, či by som nechcela absolvovať seminár – Základy čínskej medicíny. Už po prvom seminári som mala pocit, že začínam veciam rozumieť. A potom si prišla s myšlienkou otvoriť školu čínskej medicíny. Neváhala som ani sekundu a stala som sa tvojou vernou študentkou. Na mňa sa asi nedá zabudnúť, pretože som sa vkuse niečo pýtala a mala som na teba kopec otázok. Ty si mi vždy pokojným hlasom povedala:“ Kikuška, aj k tomu sa časom dostaneme.“ Proaktívna Kristína ostane v pamäti asi všetkým 🙂 a predovšetkým mojim skvelým spolužiakom. Tešila som sa na každý jeden víkend strávený v kruhu príjemných ľudí, na každú jednu kašu, ktorú si nám pripravila s láskou a na všetky nové informácie, ktoré mi pomôžu posunúť sa vpred. Po každej hodine v školskej lavici som viac a viac začínala rozumieť „reči tvojho kmeňa“. Všetko odrazu dávalo zmysel a začala som sa cítiť komfortne v tom, čo študujem. Vďaka škole čínskej medicíny dnes môžem pomáhať mojím najbližším a ľuďom, ktorí ma o pomoc poprosia. Vďaka čínskej medicíne, si dnes môžem vychutnávať neopísateľne krásny pocit z materstva. Čínska medicína mi darovala niečo, čo má pre mňa nevyčisliteľnú hodnotu. Je to naša dcérka Abbynka, na ktorú sme s manželom čakali niekoľko rokov a už sme prestávali veriť na zázraky. A vtedy si mi vstúpila do života ty, moja milá Monička. Vrátila si mi radosť do života a stala si sa mojim „slovenským budhom“. Ďakujem 💖

Dudášová Alena – Banská Bystrica, ročník 2019

Do školy dietetiky som nastúpila, keď už som sa stravovala podľa teórie 5elementov. Môj zdravotný stav sa zlepšil po krátkom čase stravovania, preto som chcela pochopiť účinky potravín na naše telo viac do hĺbky. O čínskej medicíne som mala len povrchné informácie z internetu. Už po pol roku návštevy som bola doslova nadšená z komlexnosti celého učenia v Škole dietetiky. Nenaučila som sa len veľa tajomstiev o potravinách, ale pochopila som úžasné súvislosti o tom, ako funguje naše telo. Monika je lektorka, ktorá nám neváhala na škole odovzdať množstvo skúseností, s ktorými sa počas svojej praxe stretla. Doteraz sú mojimi pomocníkmi krásne a podrobne vypracované skriptá. Som veľmi vďačná, že som sa do školy prihlásila a môžem čerpať zo studnice múdrostí čínskej medicíny. Školu vrele doporučujem všetkým, ktorých oslovuje celostný prístup. Monika ešte raz veľké ďakujem.

Miroslava Palacková – Zvolen, ročník 2016

Škola dietetiky Moniky Kampošovej mi učarovala ihneď, ako som videla, že sa otvára ročník. Moje vzrušenie sa nedalo popísať 🙂 Vtedy som ešte netušila čo ma čaká, ale mala som veľkú radosť, že budem študovať.
Spočiatku to bolo pre mňa náročné. Stretla som sa s informáciami, ktoré mi vôbec neboli známe. Tiež som bola prekvapená obrovskou hĺbkou vedomostí, ktoré sme dostávali od Moniky. Ale postupne som všetko chápala.
Nikdy som neoľutovala, že som sa vydala touto cestou a navštevovala som Školu dietetiky. Prinieslo mi to náhľad do správneho stravovania, ktoré teda nebolo do vtedy ideálne. Ďalej náhľad do príčin ochorení, s ktorými som mala
vlastné skúsenosti, alebo nimi prechádzali ľudia v mojom okolí, či moja rodina.
No a tiež som zmenila svoje raňajky na raňajkové obilné kaše, ktoré nám Monika pripravila na každý seminár.
Stali sa mojou vášňou a nesmierne ma posilňujú každý deň. V obrovskej miere sa zlepšilo moje zdravie.
Vedomosti získané v Škole dietetiky praktizujem každý deň vo svojom živote a prinášam ich klientom aj vo svojej pracovnej oblasti. Uvedomila som si, že i keby som neprinášala vedomosti zo Školy dietetiky klientom, tak hodnota, ktorá zlepšila moje zdravie a nesmierne rozšírila moje obzory, je nevyčísliteľná.

Na záver ešte spomeniem, že som sa na seminár vždy veľmi tešila, lebo Monika je úžasný človek a úžasná lektorka, a bola radosť počúvať ju. A spoznala som ďalších skvelých ľudí, mojich spolužiakov, z ktorých sú dodnes moji priatelia a s niektorými sa pravidelne či menej pravidelne stretávame.

MUDr. Beňová Eva – Zvolen, ročník 2016.

Pracujem ako detská lekárka samostatne vyše 40 rokov a desať rokov ako homeopatka pre mojich pacientov. Bola som detskou lekárkou Monike a súčasne som lekárkou jej synčeka Adamka. Absolvovala som prvý ročník Dietetiky čínskej medicíny.

Získala som obrovské množstvo informácií o energiách pri vznik človeka. Aké energie spôsobujú ochorenie z vonkajších vplyvov a hlavne z vnútorných vplyvov, čo je hlavne strava.

Ako lekárke mi neskutočne pomohlo spoznať kmeňové mapy, o ktorých som ani netušila.

V praxi mám najväčší problém s mladými mamičkami, pomenovať sezónne potraviny, ktoré poznajú citlivé detské brušká. Tieto brušká si stále pamätajú, vo svojej genetike, čo jedli naše prababičky a nie to, čo ponúka súčasná priemyselná strava. Veľakrát je to o pocite a práve táto škola dietetiky to má presne pomenované.

Monika neustále hľadá, ako by nám uľahčila štúdium a pomohla nám prijať také veľké množstvo informácií, na tú našu unavenú hlavu. V pripravovanej Škole dietetiky Vám Monika ponúka štúdium doma s dokonalou audiovizuálnou technikou. Následná prax je potom hravá a hlavne zdravá. Touto cestou ďakujem Monike, že ma pozvala do tajov čínskej medicíny.

Ing. Miroslava Valigurská – Zvolen, ročník 2015.

Už v mladosti som zistila, že zdravie a to, čo denne dávame do úst, spolu úzko súvisia. Vždy som intuitívne tušila, že celkový zdravotný stav človeka ide ruka v ruke s jeho stravovacími návykmi.

Moja dlhoročná zvedavosť a početné zdravotné problémy ma priviedli až k Monike Kampošovej do jej Školy Dietetiky. Mala som to šťastie byť jej prvou absolventkou v odbore Dietetika v tradičnej čínskej medicíne . V Škole Dietetiky som sa dozvedela všetko o prepojení výživy a zdravia človeka. V ucelenom ročnom štúdiu som dostala komplexné informácie a našla odpovede na moje dlhoročne nezodpovedané otázky.

Čerešničkou na torte pre mňa bol fakt, že počas štúdia som otehotnela a porodila zdravého chlapčeka. Nadobudnuté poznatky zo školy som teda využila aj ako tehotná a dojčiaca mamička. V náročnom období tehotenstva, neskôr dojčenia , či v období prvých rokov rastu môjho syna som vďaka Škole Dietetiky vždy presne vedela, ako sa mám správne stravovať s prihliadnutím na konkrétne životné obdobie. Diplom, ktorý som získala absolvovaním štúdia, mi pomohol uplatniť sa aj v profesionálnej oblasti . Vďaka štúdiu pracujem ako nutričný terapeut . Školu Dietetiky vrelo odporúčam všetkým, ktorým záleží na svojom zdraví.

Monika, ďakujem za všetko.

Katarína Pittnerová – Banská Bystrica, ročník 2019

S Monikou som sa stretla po prvý krát v jej ordinácii. Išla som ako pacientka na odporúčanie od kamarátky, ktorej tiež pomohla. Monika mi nastavila stravu presne pre mňa ušitú na mieru a začala som vidieť na sebe pozitívny vplyv stravy aj terapie. Začala som uvažovať, že sa prihlásim k Monike na dvojročné štúdium dietetiky podla 5 elementov. Nakoniec som sa prihlásila a začalo sa úžasné štúdium plné krásnych informácií a spoznala som veľa úžasných ľudí. Netušila som, že sa mi to tak zapáči, že budem pokračovať aj ďalej. Som veľmi vďačná, že som mala tú česť študovať u Moniky. Štúdium môžem vrelo odporučiť. Krásne a s ľahkosťou Vás Monika naučí, ako liečiť stravou nielen seba a svojich blízkych. Ja som sa tomu začala venovať naplno a ďalej študujem akupunktúru. Moniku odporúčam nielen ako výbornú lektorku, ale aj ako výbornú terapeutku.

MVDr. Mišková Martina*, Ružomberok, ročník 2019

V živote stretávame veľa ľudí a vraví sa , že nič nie je náhoda. Každý si privolá do života človeka , ktorého práve potrebuje. Vzájomne sa obohacujeme a posúvame ďalej.
Moniku a jej Školu Dietetiky som spoznala vďaka spolužiakovi Michalovi.
V tom čase sme ukončili štúdium akupunktúry v Hradci Králové – TCM Longmen a rozmýšľali sme čo ideme ďalej študovať. Po piatich rokoch štúdia všeobecných základov Tradičnej čínskej medicíny a akupunktúry mi stále niečo chýbalo v mojej praxi a našla som to až u Moniky.
Stretnutie s Monikou mi otvorilo úplne nový svet čo sa týka dietetiky potravín a aj pohľadu na Klasickú čínsku medicínu.
Počas štúdia nám vypracovala veľmi praktické a odborné skriptá, ktoré neustále používam pri svojej práci. Naučila ma vypracovať vzorový jedálničiek a dala množstvo rád, čo konzumovať , kedy a čomu sa vyhnúť, čo vylúčiť úplne a čo čím nahradiť a hlavne do stravy som zaradila potraviny , ktoré som do vtedy vôbec nepoužívala.
Začala som variť raňajkové kaše z obilnín, viacej pridávať orechy , semiačka, nové sladidlá. Variť niekoľko hodinové vývary na posilnenie organizmu, používať morské riasy…
Dietetiku používam nielen v súkromnom živote no stala sa súčasťou mojich terapií v Centre naturálnej medicíny.
No nielen dietetiku ale aj tajomstvá Klasickej čínskej medicíny začínam spoznávať vďaka Monike a jej úžasným prednáškam.
Odovzdáva s veľkým nadšením a láskou svoje obrovské vedomosti, skúsenosti, rady a je vždy ochotná pomôcť . Som neskutočne vďačná , že som ju stretla na svojej ceste za poznávaním tajomstiev a sily Čínskej medicíny.
Odporúčam jej školu všetkým , ktorý sa chcú vydať na podobnú cestu.
Ešte raz – Monika za všetko ĎAKUJEM !!! MVDr.Mišková Martina

Valéria Stasíková – Bratislava, ročník 2019.

Do školy Dietetiky som sa dostala „náhodou“, i keď náhody neexistujú. 😊

Jedného dňa som si prečítala článok v časopise, ktorý ma veľmi oslovil, bol o zdraví a liečení stravou. Varenie ma baví a toto by mohol byť ďalší krok správnym dietetickým spôsobom pomôcť bežnou stravou sebe, aj ostatným v mojom okolí. To som ale netušila, do čoho sa púšťam.

Zvolen mi mal byť na dva roky a možno na dlhšie objavovaním novej cesty a nových priateľstiev. A veru tak sa aj stalo. Monika Kampošová, naša lektorka, združila okolo seba partiu úžasných ľudí. Platí, čo kto vysiela, to dostáva naspäť. 😊

Nastúpila som cestu objavovania nových svetov čínskej medicíny. Nové pojmy, ktoré mi na začiatku vyrážali dych a častokrát mi robili problém vysloviť ich, sa mi postupom času vryli do pamäte. Varenie, kvôli ktorému som prišla do školy Dietetiky sa vzďaľovalo, i keď Monika každé ráno v sobotu aj nedeľu prinášala na raňajky kaše, pripravené podľa zásad čínskej medicíny. A tak vždy, pred seminárom sme zahriali svoj stred tela, žalúdok a boli sme skvele pripravení na prijímanie informácií.

Postupne sa všetko nabaľovalo, celá teória začínala mať reálne kontúry a všetko pomaly začalo zapadať. Počiatočné „Čo tu ja robím?“ sa zmenilo na krásu a radosť z prijímania nových poznatkov a nových priateľstiev.

Dnes pomaly všetku teóriu vnášam do svojho života a nie je to len cesta varenia, ale snaha o pochopenie života ako takého, prírody a jej zákonitostí a jej následného vplyvu na samotného človeka, teda mňa😊. Čaká ma ešte dlhá cesta objavovania v tomto živote alebo……

Čínska medicína je obsiahla, ale musím povedať, že možno pre našinca vzdialená, no jemným prižmúrením oka veľmi príbuzná tej našej slovanskej.

Vďaka Monika Tebe za Tvoje vedomosti, ktoré si nám odovzdala s láskou a pokorou.

Škola Dietetiky bola a je pre mňa krásnou etapou v mojom živote, nielen kvôli získaným vedomostiam, ktoré sa snažím vniesť do denného života a posúvať ich ďalej, ale aj vzniknutým nenahraditeľným priateľstvám mojich spolužiačok a tiež organizátorky Janky, ktorá bola pravou rukou Moniky.

Možno si niekto povie, že nemá čas na takéto veci, ale čo je dôležitejšie ako žiť život v zdraví a harmónii. A toto je jedna z vecí, ktoré nás učí aj Dietetika. 😊

VĎAKA

Mgr. Simanová Lenka dipl.s – Brezno, ročník 2019

Keď som v 14 rokoch išla na zdravotnú školu, nikdy by mi nenapadlo,

že moja cesta sa bude uberať týmto smerom.

Keď som však pracovala na ambulancii, pozorovala som pacientov a zistila som, že lieky im iba pribúdajú.

Príčina sa nehľadá, potláča sa iba príznak ochorenia.

A keď ja som začala mať zdravotné ťažkosti, začala som skúmať podstatu zdravia hlbšie.

Moje kroky ma priviedli k čínskej medicíne. Existuje spústu kníh, kde sú ale aj protiľahlé informácie.

Chcela som si to všetko ujasniť a prihlásila som sa k Monike Kampošovej do školy Dietetiky.

To, čo som sa naučila tam, sa na žiadnej zdravotníckej škole neučí (a to mám 3 zdravotnícke školy za sebou).

Monika nám krásne vysvetlila prepojenie orgánov a potravín, ako spolu súvisia, ako sa vzájomne ovplyvňujú a podporujú, alebo oslabujú.

Extrémne výdatné informácie a veľké uvedomenie.

Počas štúdia som zažila mnoho AHA momentov a začala som oveľa viac vnímať fungovanie tela, jeho energiu a prepojenie s výživou.

Obrovské nadšenie s preukázateľnými výsledkami ma doslova vtiahlo a hltala som všetky informácie.

Najlepšie bolo, že Monika aj s asistentkou Jankou nám nosili do školy varené raňajky a zdravé koláčiky a tak sme s mohli hneď všetko ochutnať aj v praxi.

Máme spolu krásne spomienky a určite odporúčam toto štúdium keď sa chcete dozvedieť viac o výžive a fungovaní tela.

Pretože veľa ľudí vie viac o svojom aute, ako o svojom fungovaní organizmu. Ak to chcete premeniť prihláste sa do školy Dietetiky.

Mne to dalo neskutočne veľa. Ďakujem krásne 😀

Monika Pirošková – Senec, ročník 2019

Výživa a strava ma zaujímala od cca 18 rokov. Stále som čítala a skúšala rôzne stravovacie režimy. Prešla som si cez makrobiotiku, surovú stravu, paleo ma veľmi nelákalo, prirodzene mi vadilo jesť iba mäso. V marci 2017 som vyrazila na jeden festival do Pezinka, ktorý sa venoval alternatívnemu liečeniu. Chodila som od jedného prednášajúceho k druhému a nič, mala som pocit, že sa stále opakujú a už mi nič títo ľudia nedávali nového. Zrazu ma moja dušička zaviedla do prednáškovej sály, kde Monika Kampošová prezentovala svoju školu. No nadšenie obrovské, ani som pri prednáške nedýchala, hneď som vedela, že toto chcem. Manželovi som spomenula túto školu a jeho prvotná reakcia bola –„zase ďalší kurz??“. Keďže som v tej dobe bola na materskej, veľmi som si finančne nemohla vyskakovať. Ale zrazu mi manžel zavolal, že vieš čo, rozmýšľal som o tom a školu mi odklepol. Rozmýšľala som o trojročnej škole v Bratislave, ale keď som si pozrela rozvrh, že z každého rožku trošku, a že dietetika bola iba na 2 prednáškach, zdalo sa mi to také povrchné oproti tomu, čo ponúkala Škola dietetiky vo Zvolene, takže bolo rozhodnuté. Nastúpila (vtedy podľa mňa) na „učenie o strave a varení podľa čínskej medicíny“.

Monika, so svojou asistentkou Jankou a technickou podporou jej manžela boli úžasne zohratý tím. Prednášky nám všetky nahrávala, za čo som im veľmi vďačná, pretože to množstvo informácií čo nám dávala, sa nedalo zapamätať na jedno počutie. Keď som šla do školy, vôbec som netušila čo je jin a jang, čo spôsobujú ich nerovnováhy v organizme. 5 elementov podľa ČM som síce už videla, ale hĺbku, čo tento pentagram v sebe ukrýva mi odhalila až Monika. Kým som nastúpila do školy, som jedla na raňajky ovocie – čo som sa neskôr dozvedela, že celé zle pri mojej konštitúcii podľa čínskej astrológie, ktorej tajomstvá nám tiež boli odkryté. Monika nám varievala na raňajky kašičky a veľmi nám všetkým chutili. Tak som kaše zaviedla aj doma. Dokonca môj manžel sa pridal, čo som bola veľmi prekvapená, on konzistenciu kaší nemusel. Postarala sa nám aj o zdravé obedy, aby sme vedeli aj prakticky vyskúšať zloženie taniera. Naučila nás cez klasickú čínsku medicínu ako funguje náš organizmus, ako je všetko poprepájané, ako na nás pôsobia energie zeme a nebies. A tým že Monika pracuje aj s bylinami, dostali sme aj veľmi dôležité informácie, ako môžeme svojim klientom pomôcť podporiť organizmus aj za pomoci bylinných zmesí.

Moniku hneď prvý deň kurzu zahrnuli otázkami, čo si mám dať na toto a na toto.. Monika sa len pousmiala a povedala, neviem. Po pár víkendoch strávených vo Zvolene, som pochopila. Každý sme jedinečný a každý máme príčinu niekde inde. Čínska medicína sa pozerá na človeka ako celok a z pohľadu celku sa pozerá aj na následky, hľadá príčinu nerovnováhy. Každý víkend som sa tešila na nové informácie a postupne mi kolieska zapadali. Monika je výborný terapeut, ktorý ovláda rôzne techniky a tie nás vo svojej škole aj učila. Vďaka nej, teraz si viem preložiť aj problémy, ktoré pomenováva západná medicína a viem, na čo sa zamerať, ako si preložiť do reči čínskej medicíny príznaky, ktoré popisuje západná medicína, samozrejme záver si urobím vždy podľa celkovej diagnostiky. Naučila ma, že je veľmi dôležité dopytovanie a zisťovanie príčiny pred tým, ako niekomu niečo poradím, že je potrebné nastaviť jedálniček každému človeku podľa jeho individuálnej potreby. Nevyhnutnou súčasťou liečenia je aj rozbor emocionálnej, psychickej a energetickej stránky človeka, hľadať kde sú prvotné príčiny vzniku nerovnováhy, ktoré treba vedieť vyriešiť, aby sa človek zharmonizoval.

Aby som vedela poradiť druhému, potrebujem si vyskúšať najprv vždy na vlastnom tele, ako a či niečo funguje. Do skúšania zapájam aj celú moju rodinu, deťom vysvetľujem princípy, vysvetľujem kedy a prečo nie je vhodné aby jedli. Ak keď deti občas frflú na mňa, počujem ich ako vysvetľujú iným dospelým, prečo nie sú vhodné určité potraviny. S disharmóniou sa rýchlo vysporiadame, za 1-2 dni sme fit. Kedysi, predtým ako som zmenila životný štýl, som sa s chrípkou zvykla trápiť aj 2 týždne.

Monika mi otvorila dvere do veľmi veľkej oblasti celoživotného vzdelávania, za čo som jej nesmierne vďačná. Štúdiom dietetiky u Moniky začala moja úvodná cesta za poznávaním, ktorá pokračuje aj na jej postgraduálnom štúdiu, kde nám dáva nové, hlbšie informácie.

Dáša Mindeková – Zvolen, ročník 2019.

Školu Dietetiky čínskej medicíny som začala študovať v roku 2017. S veľkým elánom a očakávaniami, ale skoro žiadnymi informáciami.😊. Hľadala som niečo zaujímavé, inšpiratívne a zároveň, aby to malo pre mňa aj praktické využitie.

Práve v tomto období som odišla zo zamestnania a ako to býva, keď sa človek zastaví z nekonečného kolotoča starostí a pracovných povinností, uvedomila som si, že chcem zmenu v svojom živote. Vtedy som ešte netušila, ako mi vesmír posunul do cesty niečo, čo zmenilo veľmi veľa vecí v mojom živote a hlavne môj náhľad na život a seba!

Čínska metafyzika, ktorej súčasťou je aj Dietetika čínskej medicíny, je nielen obrovské množstvo informácií, ale aj filozofia života, teória zameraná na žitie podľa princípov prírody, sebapoznanie a pochopenie, prečo sa veci dejú. Prekvapilo ma, ako sú informácie komplexne previazané a ako všetko navzájom súvisí.

Vždy keď sa naša skupina raz za mesiac spoločne stretla, bol to víkend nabitý vedomosťami, ale aj víkend plný inšpirácie a jedinečných pohľadov, ako sa dajú využiť informácie v praxi.

Som vďačná za krásne a profesionálne spracované informácie, ktoré Monika podávala až do totálneho vyčerpania našich a určite aj jej síl. 😊 Ako bonus pokladám online prednášky a skriptá, ktoré veľmi pomohli pri domácom štúdiu. Jej inšpirácia rannými kašičkami, skvelé recepty, podľa ktorých nám celý víkend varili, ma naštartovali k zmene v stravovaní, čo sa obrovsky prejavilo aj na mojom trávení. 😊 Odišli moje dlhoročné tráviace problémy aj vďaka vedomostiam, ktoré som získala. Obdivovala som Moniku a jej energiu a nadšenie nielen odovzdávať informácie a vedomosti z jej dlhoročného pôsobenia v tejto oblasti, ale aj pracovať na sebe a vzdelávať sa ďalej. Popri rodine a terapeutickej praxi zvládnuť toto všetko môže človek len s tvrdou disciplínou a odhodlaním.

Aj vďaka Monike som s Čínskou medicínou spojená aj naďalej a po ukončení dvojročného štúdia pokračujem akupunktúrou, ktorú prednáša v postgraduálnom štúdiu. Čím viac sa zanáram do úžasných vedomostí čínskej medicíny, tým viac vidím, že som len na začiatku cesty…

MUDr. Ingrid Kupcová – Žiar nad Hronom, ročník 2019

Pracujem ako zubná lekárka. U Moniky som absolvovala Školu Dietetiky. Už počas štúdia sa môj život zmenil k lepšiemu. Necítila som sa unavená, pocítila som príliv energie, naučila som sa zaraďovať do stravy potraviny, ktoré sú vhodné pre mňa a aj ostatných členov rodiny na základe konštitučného typu. Monika nás vždy prekvapila výbornou raňajkovou kašičkou, ukázala nám ako výborne chutia obilniny, že majú byť základom našej stravy, ako ich môžeme kombinovať a uvariť. Teším sa, že raňajkové kaše chutia aj môjmu manželovi, keď uvarím viac, prinesiem aj do práce a chutia aj všetkým zamestnancom a deň je hneď krajším, žiaden stres, hnev, všade vládne kľudná atmosféra. Dobre nastavená strava = obrovský príval energie, človek je emočne vyrovnaný, šťastný, vie zvládať aj väčšiu záťaž, stresové situácie. Naučila som sa, čo je termika stravy a tým viem poradiť známym, rodine, aké potraviny majú zaradiť do svojho jedálnička napríklad pri prechladnutí, chrípke alebo ich konkrétnom konštitučnom type. Že napríklad v zime a v chlade treba zaraďovať teplejšie potraviny a v lete a v teplom počasí chladnejšie potraviny, a mnoho iných vecí. Keď mám ja, rodina, pacient alebo niekto známy nejaký zdravotný problém, viem pomôcť, poradiť, aké potraviny do stravy zaradiť, ktoré potraviny vylúčiť na základe konštitučnej mapky. Je fascinujúce, čo všetko vieme prečítať z konštitučnej tabuľky a ako to všetko sedí. Ja veľmi často využívam konštitučné mapky aj u mojich pacientov, ktorých máme problém ošetriť. Či už je tam veľký strach z ošetrenia, napínanie na vracanie, ADHD syndróm, pacienti s dušnosťou, …, strach z ošetrenia až chorobný strach je nielen u detí, ale aj u dospelých. A takých pacientov pribúda. Prispela k tomu aj táto doba, nikdy sme nemali toľko bojazlivých pacientov, ako za posledný rok. Prispela k tomu korona, strach z ochorenia, neistoty, zo straty zamestnania, … Máme veľa pacientov po prekonaní korony s post covidovými symptómami. Okrem konštitučnej mapky si viem pomôcť aj diagnostikou podľa jazyka a pulzu, a to všetko vďaka tejto škole. Je mnoho vecí, ktoré som nespomenula, to by bolo na dlhé písanie. Ešte sa veľmi teším na to, keď budem mať vnúčatá a už od malička budem vedieť poradiť, čo treba u nich posilňovať a akú stravu nastaviť. Konštitučná mapka je obrovská devíza a som rada, že som sa to v Škole Dietetiky naučila. Máme skriptá, nahrávky, ku ktorým sa môžem kedykoľvek vrátiť a to si na tom veľmi cením.

Odporúčam Školu Dietetiky všetkým, ktorí chcú preniknúť do tajomstva čínskej medicíny a zmeniť životný štýl. Monika – veľké ďakujem za to, že som bola súčasťou Tvojej Školy Dietetiky a prajem Ti, aby si mala čo najviac študentov, ktorým budeš odovzdávať svoje vedomosti a tí to budú odovzdávať ďalej a ďalej. Zdravie máme len jedno a je na nás, akú cestu si zvolíme.

Zuzana Hudák – Bratislava – ročník 2019.

Som veľmi rada, že som na svojej ceste za poznaním stretla práve Moniku. Otvorila mi dvere k novému poznaniu čínskej medicíny. Za dva roky v škole Dietetiky som sa naučila množstvo úžasných a zaujímavých vecí nie len o pôsobení stravy na organizmus, ale aj toku energií v nás a okolo nás, ktoré sa bežne v Tradičnej čínskej medicíne neučia. Na čínskej medicíne je krásne, že lieči príčiny chorôb a prístup prispôsobí individuálne každému človeku podľa jeho konštitučnej energie. Cieľom je nastoliť v organizme rovnováhu a nesmieme zabúdať, že nie len jedlo, ale aj psychická pohoda majú vplyv na naše zdravie.

Monika ďakujem za poznanie.

Darina Sitorová – Žiar nad Hronom – ročník 2016.

Zdravie. Úžasný fenomén, všetci ho chceme, prajeme ho sebe aj svojom blízkym. Skutočne sa oň však začíname zaujímať, až keď nás niečo bolí, alebo má zdravotný problém niekto z našich blízkych. Škoda, že je to tak.

Myslím si, že otázke zdravia a zdravých životných návykov, by sme sa mali začať venovať už od detstva. Mali by nás k tomu viesť rodičia, učitelia, starí rodičia a samozrejme lekári.

Ja tiež nie som výnimka. Zdravotný problém môj a môjho manžela ma prinútil začať sa zaujímať viac o tému zdravia, zdravého životného štýlu. Takto som o tom uvažovala. Vôbec som netušila, že existuje mnohými rokmi prepracovaná, odskúšaná a úspešná forma stravovania, ktorá je základom zdravého spôsobu života.

Ďakujem osudu, že ku mne táto informácia prišla. Stretla som sa s praktikom stravovania podľa princípov Dietetiky čínskej medicíny. To bola zmena v mojom myslení (chvíľu mi to ale trvalo, kým sa mi to uložilo v hlave). Doporučené spôsoby stravovania som začala aplikovať a „na prekvapenie“ náš zdravotný stav sa výrazne zmenil.

To ma naštartovalo. Chcela som o tom vedieť viac. Práve vtedy som zachytila správu, že sa otvára škola Dietetiky podľa čínskej medicíny (bola to náhoda?). Prihlásila som sa. Na prvých hodinách som len otvárala oči. To bolo nových informácií. Potom mi to začalo zapadať jedno do druhého.

Dodnes si pamätám, že „ ak sa správne nastaví stravovanie človeka, dokáže sa vyriešiť až 90% jeho zdravotných problémov“. To je až neuveriteľné. Absolvovala som celú školu a urobila záverečnú skúšku – kazuistiku. Mala som plnú hlavu informácií, nápadov, rád ako sa dá podľa spravovania pomôcť všetkým ľuďom. Časom som pochopila, že len tím, ktorí sú ochotní zmeniť svoje stravovacie návyky a prebrať zodpovednosť za vlastné zdravie.

No a dnes. Máme tu niečo, čo nikto nečakal. Prišla korona. Najlepšie nás pred ňou chráni dobrá imunita človeka. A kde je základ imunity? Teraz už to viem – v čreve. Správne stravovanie dodáva telu všetky potrebné látky na vyživenie orgánov človeka a vybudovanie prirodzenej imunity.

Ďakujem Monike Kampošovej, ktorá vedie ordináciu a školu Tradičnej čínskej medicíny vo Zvolene. Úžasný človek. Toľko nás toho naučila. My to teraz využívame.

Informácie, ktoré som sa naučila mi pomáhajú v každodennom živote. Ukazujú ako si môžeme pomôcť samy a prevziať zodpovednosť za svoje zdravie.

Prajem Monike veľa sily, aby dokázala v svojej škole naučiť tieto neoceniteľné vedomosti čo najviac ľudí. Ak budem môcť a vedieť, rada jej v tejto práci pomôžem.

Šovčíková Andrea – Bratislava – ročník 2019

Škola dietetiky mi zmenila náhľad na fungovanie a liečbu ľudského tela. Hoci som sa roky zaoberala správnym nadstavením nášho imunitného systému aj celkového životného štýlu, veľakrát som nemala ucelené odpovede týkajúce sa príčin niektorých ochorení. Až hlbší vhľad do princípov čínskej medicíny mi umožnil komplexný pohľad na ľudské telo a dal mi vysvetlenia na mnohé moje otázky. Zmenilo sa mi aj nazeranie na potraviny, ktoré odvtedy vnímam zo širšieho uhľa pohľadu. Musím povedať, že Škola dietetiky je komplexná so širokým záberom, materiály sú veľmi podrobne spracované a je ich enormné množstvo. Sú to materiály na celý život, informácie z nich spracovávam ešte ďalšie roky po skončení kurzu a stále v nich objavujem nové a nové súvislosti. Spomenúť musím aj úžasnú atmosféru na našich víkendových seminároch – ísť do Zvolena bolo pre mňa relaxom a potešením zo stretnutia s Monikou, Jankou a úžasnými osobami podobného zmýšľania, i keď hlava bola vždy zaručene „preplnená informáciami“. Nezabudnuteľné sú úžasné Monikine ranné kaše, Jankine zdravé koláče a celá ich starostlivosť o nás. Privítala som možnosť pokračovania v štúdiu čínskej medicíny v rámci postgraduálneho 3.ročníka a vždy sa budem tešiť na ďalšie nové poznatky od Moniky. Srdečne ďakujem za všetko a vrelo Školu Dietetiky odporúčam.

Jana Kastély – Košice, ročník 2019.

Ku škole dietetiky ma priviedli predovšetkým zdravotné problémy mojej dcéry. V tom čase jej bola diagnostikovaná histamínová intolerancia a ja som po zhliadnutí zoznamu potravín, s ktorými sa moja dcéra mala rozlúčiť vedela, že určite musí existovať aj iné riešenie. A tak som skúšala hľadať. Na internete som narazila na stránku Školy dietetiky. Vždy ma zaujímala zdravá strava a program školy vyzeral veľmi sľubne. A tak som sa teda prihlásila.

Spočiatku som nevedela úplne presne čo ma čaká. Mojím hlavným cieľom bolo zorientovať sa v tom, čo to vlastne zdravé a správne stravovanie je a dozvedieť sa niečo o možnostiach stravovania pri potravinových intoleranciách a alergiách. Ako štúdium na škole pokračovalo, stále viac a viac sa mi otváral „nový svet“, nová cesta poznania, nový spôsob nazerania na stravovanie (a na svet vôbec) a ja som pochopila, že neexistuje žiaden jednotný recept, že každý človek je jedinečný, práve tak ako je jedinečný recept k jeho správnemu stravovaniu. Pochopila som, ako dôležité je zohľadniť aj množstvo ďalších skutočností, ako je napríklad to, kde žijeme, ako žijeme, čím sa živíme, v ktorom ročnom období sa práve nachádzame, aké počasie máme vonku, akou životnou fázou si prechádzame, akým spôsobom stravu pripravujeme, ….Postupne sme spolu objavovali kľúč k odhaleniu tejto jedinečnosti v každom z nás a učili sme sa zostaviť ten správny „koktail“ pre zdravie.

Celkovo môžem povedať, že štúdium na tejto škole v mnohom obohatilo môj život, naštartovalo ma k ďalšiemu štúdiu, otvorilo mi oči v nazeraní na svet okolo seba a v neposlednom rade mi umožnilo stretnúť mnoho zaujímavých a inšpiratívnych ľudí.

Som veľmi rada, že som sa na štúdium dietetiky prihlásila a štúdium na tejto škole vrelo odporúčam každému, kto má záujem o zdravý spôsob stravovania, kto si chce udržať svoje telo v psychickej a fyzickej rovnováhe, kto ma záujem o holistický pohľad na riešenie zdravotných problémov, kto sa nebojí prepojiť „západný“ a „východný“ pohľad na dietetiku a nechce len prepočítavať kalórie a v neposlednom rade každému, kto sa chce dozvedieť niečo viac o sebe a svojich blízkych.

Pavlína Bartová – Banská Bystrica, ročník 2016.

Škola dietetiky mi zmenila život. Od prvých lekcií som sa začala pozerať na jedlo inak… vedome. Aj keď nie vždy sa stravujem ukážkovo, viem, čo ktorá potravina robí, akú energiu v sebe nesie, aký orgán posilňuje, či zahrieva, či osviežuje.

Princípy stravovania podľa klasickej čínskej medicíny som zaviedla do života vo svojej rodine a považujem za úžasné, ako jemne a nenápadne smerujem zdravie mojich blízkych tam, kde to práve potrebujú. Inšpirovala som svojim príkladom, receptami mnoho mojich priateľov a známych k inému nahliadaniu na stravovanie.

Víkendy v škole dietetiky boli síce vyčerpávajúce, ale nesmierne obohacujúce. V priebehu štúdia sa mezi nami vytvorili nové priateľstvá, stretli sa tam spriaznené duše naladené na rovnakej vlnovej dĺžke.

Obsah učiva bol komplexný, prepracovaný, názorný a zameraný na prax.

Som vďačná za rozsah učebných materiálov, ktoré boli vždy pripravené.

V neposlednom rade si vážim starostlivosť o nás o študentov, či už zo strany Moniky ako lektorky, alebo Janky Repákovej, ktorá mala na starosti organizáciu školy a vždy všetko klapalo.

Čínska medicína mi pomáhať napĺňať moje poslanie pomáhať ľuďom a byť pre nich inšpiráciou.