Vplyv stravy na naše telo. časť 2

Patogény narušujúce naše zdravie a možnosť ich ovplyvnenia pomocou stravy.

V predchádzajúcom článku som Vás uviedla do základných informácií a pravidiel, na základe ktorých volíme našu stravu. Na tento základ teraz naviažeme a pozrieme sa bližšie na patogény, ktoré majú tendenciu narúšať naše zdravie – homeostázu, o ktorú sa náš organizmus snaží.

Učenie o patogénoch je veľmi dôležité, pretože tvorí neoddeliteľnú súčasť správneho nadstavenia stravy prostredníctvom oboru liečebnej dietetiky čínskej medicíny. Rieši sa to ako prvý základný faktor, prvé pravidlo. Ak je teda v organizme nejaký patogén, je potrebné ho eliminovať, spracovať, odstrániť ho prostredníctvom vývodov (najčastejšie cez moč a stolicu) a tiež spriechodniť blokádu, ktorú vytvoril, skrátka prečistiť od neho celý organizmus.

Je to predsa logické – pokiaľ je v organizme patogén, naše telo s ním neustále zvádza boj, čím sa oslabuje na úrovni svojej sily, energie aj krvi. Následne nemusí byť dostatočne silné na to, aby sa ubránilo pred inváziou nejakého ďalšieho vonkajšieho patogénu. Mám na mysli hlavne rôzne vonkajšie mikroorganizmy – vírusy, baktérie, plesne, chlamýdie a pod.

Preto je potrebné začať s elimináciou patogénov čo najskôr, pričom okrem ich odstraňovania je taktiež dôležité aj pravidlo maximálnej podpory organizmu v boji s týmito patogénmi na úrovni sily jeho qi, krvi a telesných tekutín. Na druhej strane, ak už je niečo ich vplyvom oslabené, je potrebné cielene to posilniť.

Takže, ktoré sú to tie obávané patogény ?

Delíme ich na dve základné skupiny – vonkajšie a vnútorné.

Medzi tie vonkajšie patria – klimatické vplyvy (vietor, chlad, teplo až horúčosť, vlhko a sucho), celá škála patogénov so sveta mikroorganizmov (pričom každý z nich má tiež svoju energetickú úroveň, napríklad vírusy vnášajú do organizmu silný patogén chladu, alebo sucha, baktérie – tiež chladu, plesne – vlhka, atď.), a vplyv rôznych úrazov a poranení (veľakrát nastávajú anatomické zmeny v štruktúre tkanív, ktoré sú často aj trvalé a musíme ich brať do úvahy, pretože napríklad aj jazva môže byť prekážkou v prúdení energie a krvi, a musí sa v tomto prípade pravidelne spriechodniť).

Vnútorné patogény nazvali rovnako ako vonkajšie klimatické vplyvy – čiže vlhko až hlieny (ako zahustenejšia forma vlhka), sucho, chlad, horúčava, vietor. Bez zbytočných komplikácií je všetko prirovnávané k prírode, čo je dostačujúce a hlavne logické (o chvíľu určite budete súhlasiť).

Dôležité je uvedomiť si, že napriek rovnakému názvu má vnútorný patogén iný mechanizmus vzniku, tým pádom je ajj princíp liečby trocha iný. Liečba je zameraná hlavne na posilnenie oslabeného orgánu, ktorý tento patogén vplyvom svojho oslabenia sám tvorí, a tiež na posilnenie orgánu, ktorý sa pod jeho vplyvom dostal do oslabenia – tzv. prázdnoty, alebo plnosti ( čo sú dva základné stavy disharmónie).

1. VLHKO A HLIENY

Hlien je rovnaká kategória patogénu ako vlhko, ale hlien je hutnejší. Dovolím si tvrdiť, že 80% dnešnej populácie je zavlhčená, alebo zahlienená. Vlhko – hlien je hutná, kalná, ťažká, lepkavá, priľnavá škodlivina, ktorá môže napadnúť akýkoľvek orgán, dutinu, tkanivo a kde sa usadí, tam začne rozvíjať svoje príznaky (symptómy).

Patogén si totiž vždy hľadá slabé miesto, kde sa môže usadiť. Vieme to určiť u každého človeka na základe jeho konštitučnej mapy a dedičných predispozícii. Ak sa vlhko usadí v oblasti žalúdka, môže spôsobiť napr. zmnoženie Helicobaktera, alebo postupné rozleptávanie sliznice žalúdka a dvanástnika (nábeh na vredové ochorenia týchto slizníc), ak sa tlačí smerom na pľúca neustále sa tvoria hlieny (ich zatekanie aj mimo infektov), ak prenikne do oblasti žlčníka, vedie to k zahusťovaniu žlče a následne k tvorbe blata až kamienkov, ak prejde do oblasti pečene, spôsobí jej „tukovatenie“, ak sa usadí v cievnom systéme, spôsobí tendenciu k tvorbe aterosklerotických plátov, k zvýšeniu tukových častíc v krvi, ale aj k zvýšeniu cholesterolu, ak začne stekať do oblasti podbrušia (hlavne u žien je to veľmi časté), podporí prejavy gynekologických výtokov, tvorbu cýst, myómov, polypov a u mužov zväčšenie prostaty, ak tlačí von cez pokožku, spôsobí hnisavé procesy na jej povrchu, ak usádza medzi pokožkou a svalstvom, spôsobuje tendenciu k priberaniu na váhe, pretože tuk je jedna z najčastejších foriem hlienov a pod. Sami vidíte, že tých príznakov môže byť naozaj veľmi veľa. Hovoríme, že vlhko a hlieny môžu mať tisíc podôb a pre západného lekára to bude vždy iná diagnóza. Čínsky lekár zaradí všetky tieto symptómy zaradí pod patogén vlhka a hlienov, ale každý lieči inak. Inak sa zameria na odstránenie vlhka a hlienu z oblasti pľúc, inak z oblasti podbrušia, pečene, cievneho systému, pokožky, atď.

Základný liečebný princíp je však rovnaký – spustenie procesu odvlhčovania. Práve v tomto je veľmi nápomocná strava – v orientovaní sa na potraviny, ktoré majú vlastnosti na základe pravidiel zameraných predovšetkým na odvlhčovanie (viac si o tom môžete prečítať v 1.časti článku). Ich termická povaha bude skôr teplejšia (aby sa vlhkosť dobre rozhýbala, pretože je to silne stagnujúca škodlivina), chuť bude skôr slanšia (slaná chuť pekne rozptyľuje), ale tiež aj pikantná (silne rozhýbava), jemne sladká (aby posilnila slezinu v jej transformačných funkciách, ale nesmie byť veľmi sladká, lebo by sa spustil opačný efekt), a jemne horká (proces odvlhčovania umocní najviac). Tropizmus bude hlavne na slezinu, ale aj na ďalšie orgány podľa toho, kde a v ktorej oblasti, v ktorom orgáne potrebujeme proces odvlhčovania spustiť. Vlhko a hlieny spadajú pod okruh fázy Zeme – orgány slezina a slinivka, ktoré ak sa dostanú do oslabenia, sa stávajú tvorcami tejto škodliviny v našom organizme. Do tohto oslabenia sa vie slezina dostať hlavne pod vplyvom silne zavlhčujúcej stravy (nadmiera mäsa, mliečnych výrobkov, sladkostí, bielej múky v kombinácii s teplomilným droždím, teda klasické biele pečivo, bieleho cukru, nadmiera aj iných sladidiel, z pohľadu západnej dietetiky aj nadmiera potravín s vysokým glikemickým indexom). Dôležitá informácia je, že na úrovni mentálno – emočnej vedie k tvorbe tohto vlhka a hlienu tendencia neustále zauzľovať svoje myšlienky, neustále rozoberať svoje problémy a trápiť sa nimi. Hovoríme, že sa zauzľuje energia sleziny, ktorá opäť pod vplyvom tohto oslabenia začne automaticky tvoriť tieto patogény. Taktiež musím spomenúť, že vlhko sa najčastejšie spája s ďalšími patogénmi – a to s chladom, alebo horúčosťou, a podľa tohto prepojenia sa liečebný princíp upravovuje.

Skupiny potravín, ktoré spĺňajú tieto kritéria odvlhčovania sú napríklad:

– v prípade vlhkého chladu – až chladného hlienu:

 • obilniny: slzovka, pšeno, raž, Dark Wil Rice – tmavá ryža, pohánka, žito,
 • zelenina: lotosový koreň – varený, čerstvý zázvor, zelená cibuľka, cibuľa, pór, cesnak, petržlen, paštrnák, kaleráb, okrúhlica – vodnica, chren,
 • ovocie: čerešne, papája, kôra citrusov – mandarinková kôra, pomarančová kôra,
 • orechy a semiačka: mandle,
 • huby: šampióny malé, hliva, shitake, maitake, reishi, fuling, zhuling, pečiarka,
 • koreniny: kardamón, mierne – čierne korenie, chilly, koriander, kurkuma

– v prípade vlhkej – horúčosti – až horúceho hlienu:

 • obilniny: slzovka, jačmeň, pohánka, dlhozrnná ryža, amarant,
 • zelenina: lotosový koreň – surový, čakanka, púpava – koreň aj listy, zeler – koreň aj vňať, kaleráb, okrúhlica – vodnica, žerucha, reďkovky (všetky druhy hlavne biela),
 • ovocie: hrušky, hrozno, mandarinka, papája,
 • huby: shitake, maitake, coriolus, fuling, zhuling,
 • riasy: červené morské riasy, ale aj všetky ostatné druhy morských rias, hlavne kombu (kelp), nori, hajiki,
 • strukoviny: fazuľa mungo,

2. HORÚČOSŤ.

U horúčosti rozlišujeme jej rôzne stupne – zvyšená horúčosť, intenzívnejšia horúčosť a najvyšší stupeň tzv. reaktívna horúčosť. Tento patogén sa môže vo vnútri organizmu tvoriť ako reakcia na vstup vonkajších patogénov, ktoré sú silne chladnej povahy – hlavne mikroorganizmy (vírusy a baktérie), na ktoré náš organizmus prostredníctvom pečene začne reagovať opačnou reakciou, teda tvorbou horúčosti. Platí pravidlo, že čím je ten chlad silnejší, tým väčšia horúčosť sa vytvorí, čo sa prejaví v prvom rade silnou reakciou, kedy naša obranná qi (wei qi) vytvára silný boj s týmto patogénom a snaží sa ho spáliť prostredníctvom zvýšenia telesnej teploty. Najlepšie sa tento proces aktivuje pri teplote v rozmedzí 38 až 39.st. Celzia.

Horúčosť sa prejavuje symptómami: stúpaním smerom hore (preto sú najčastejšie príznaky v oblasti hlavy a hornej časti tela), pálením, rozptyľovaním, zraňovaním – vysušovaním telesných tekutín a poškodzovaním krvnej zložky – jej zahusťovaním (trombóza), poškodzovaniu stability psychiky (napr. pri vysokých teplotách dochádza k blúzneniu až delíriu). Okrem toho je to aj prejav akéhokoľvek zápalového procesu rôzneho stupňa a intenzity, ktorý môže opäť napadnúť akýkoľvek orgán, dutinu, tkanivo (kĺby, cievny systém a pod.), čiže prejavy zápalových procesov na koži, zápaly slizníc, zápaly vnútorných orgánov a pod. Z úrovne emočno – mentálnej je to prejav tzv. horúcich emócii (hnev, ročuľovanie, frustrácia, nespokojnosť), ktoré môžu tento patogén podporiť v jeho vytváraní sa v našom organizme. Taktiež musím spomenúť, že v dnešnej dobe aj elektrosmog ( mobily, počítače, rádioaktivita) vnáša do nášho organizmu horúčosť (preto aj nádorové ochorenia vedia vznikať z ožiarenia).

Najvyšší stupeň – reaktívna horúčosť – je už prejav silného spaľovania, ktoré môže poškodzovať samotnú DNA buniek a viesť k ich silnej degenerácii. Je to aj koreň rýchleho nádorového bujnenia, alebo aj autoimunitných ochorení, kde už organizmus pri boji s týmto patogénom veľakrát obracia svoju reakciu sám proti sebe. V podstate sa jedná o preťaženie nášho systému týmto patogénom a jeho zlyhanie.

Potraviny, ktoré v prípade tohto patogénu pomáhajú organizmus prečistiť a vypudiť ho von sú :

 • obilniny: pšenica, jačmeň, amarant, sladká ryža,
 • zelenina: čínska kapusta, šalát, bambusové výhonky, špenát, baklažán, uhorka, lotosový koreň, zeler (koreň aj vňať), žerucha, koreň rebarbory, koreň lopúcha,
 • ovocie: jablká, hrušky, červený melón, pomaranč, mandarinka, citrón, kiwi, mungo, avokádo, ananás,
 • huby: šampióny veľké, coriolus, hericium, chaga,
 • riasy: agar – agar, arame.

3. VIETOR.

Vietor je patogén náročnejší na pochopenie, ale má svoju logiku, prostredníctvom ktorej sa dá pekne zvládnuť :). Delíme ho na tzv. emočný vietor, ktorý atakuje človeka, ak je vystavený silnému stresu, alebo je jeho odolnosť na stres veľmi nízka (veľa ľudí je stresu vystavovaných denno – denne, hlavne v práci), ak trpí časovou tiesňou, má toho, ako sa hovorí, na pleciach veľmi veľa, pričom to postupne vedie k pocitu napätia, neskôr až neschopnosti sa uvoľniť. Takýto vietor vytvára silné prejavy stagnácie v prúdení energie – hlavne pečene, ktorá ho ako prvá zachytáva a filtruje (pečeň je našim filtrom nielen na úrovni krvi, ale aj na úrovni emócií).

Prejavy tohto vetra sú: roztekanosť, pocit vnútorného chvenia (postupne to môže byť aj prejav fyzického chvenia – trasov), neschopnosť sústrediť svoje myšlienky na jednu vec, nespavosť (časté prejavy budenia sa v noci), podliehanie atakom hnevu, výbušnosti a pod. Na úrovni fyzickej vzniká vietor ako dôsledok silnej horúčosti, taktiež syndrómu prázdnoty krvi, alebo na základe prieniku vonkajšieho patogénu vetra spojeného väčšinou s chladom, alebo horúčosťou, ktoré vedú k jeho vzniku, čo sa prejavuje symptómami od ľahkého vánku až po silnú víchricu. V čínskej medicíne sa totiž hovorí, že ako vietor v prírode hýbe konármi stromov a ten strom to nevie zastaviť, tak aj vietor v tele človeka je niečo, čo v danej chvíli, ak sa rozvinie, nevie on sám ovládať. Môžu to byť prejavy od ľahkého vánku – čo sú prejavy tikov na viečkach, tvári, kŕče do lýtok, chvenie, tŕpnutie končatín a rôznych častí tela, prejavy svrbenia, pocitu že po človeku niečo lezie, až po prejavy silnej víchrice – stavy ochrnutia, silného trasu (epileptické trasy a rôzne ďalšie neurologické trasy s neschopnosťou ich ovládať) a pod. Okrem toho je patogén vetra zákerný aj v tom, že ak je v organizme ešte iný patogén, vie ho svojou povahou rozvádzať po organizme a umožňuje mu preniknúť na rôzne miesta v tele.

Potraviny, ktoré patogén vetra dokážu z organizmu vypudiť sú:

– v prípade veterného chladu:

 • obilniny: ryža, ovos, kukurica, raž,
 • zelenina: zelená cibuľka, pór, cibuľa, cesnak, paštrnák, zázvor,
 • ovocie: jahody,
 • orechy a semiačka: konopné semiačka, kokosový orech,
 • huby: hliva ustricová,

– v prípade veternej horúčosti:

 • obilniny: pšenica, jačmeň, amarant,
 • zelenina: čínska kapusta, šalát, bambusové výhonky

– v prípade emočného vetra – na stabilizáciu psychiky:

 • obilniny: pšenica – jednozrnka, dvojzrnka, jačmeň,
 • zelenina: zeler koreňový, zeler stopkatý, červená repa,
 • ovocie: čerešne, višne, jahody, ďatle, jujuba, longan, žltý melón,
 • orechy a semniačka: kokosový orech – drť,

Ak sa vietor dvíha na podklade prázdnoty krvi , vhodná je najmä hlavne skupina potravín so schopnosťou podporiť jej tvorbu s tropizmom hlavne k slezine. Hlavnými zástupcami tejto skupiny sú:

 • obilniny: ovos, ryža biela, ryža čierna, ryža červená, ružová ryža, špalda, kukurica, pšeno,
 • zelenina: šalát, mrkva, červená repa,
 • ovocie: čerešne, višne, slivky, figy, ďatle, jujuba, kustovnica – goji, hrozno – hlavne červené, liči, ríbezle, brusnice, čučoriedky, egreše,
 • orechy a semiačka: kešu orechy, gaštany, sezamové, tekvicové, slnečnicové a ľanové semiačka, makadamové orechy,
 • huby: Judášové ucho, Reishi,
 • riasy: wakame,

Ak sa vietor dvíha na základe horúčosti, môžeme sa zamerať na potraviny, ktoré ju prečisťujú – viď. patogén horúčosť.

4. SUCHO.

Sucho je škodlivina, ktorá vedie k vysušovaniu na úrovni slizníc a pokožky, čo sa prejavuje symptómami: suché vlasy, nechty, pokožka, sucho v očiach, ústach, krku, na slizniciach pohlavných orgánov, tendencia k vysýchaniu tekutín v črevách, čiže tendencia k zápche, atď.

Sucho vzniká na podklade nedostatočného zavlhčovania prostredníctvom stravy, čiže pri nadmernej konzumácii vysušujúcich potravín (napríklad nadmerná konzumácia pufovaných chlebov, knäckebrotov, hrianok), taktiež nadmiera pálivých potravín, ktoré postupne zraňujú a vysušujú tekutiny, nedostatočný pitný režim. Na toto poškodzovanie fluíd najviac doplácajú dva orgány a to pľúca, ktorých zvlaženie je dôležité pre ich správny výkon a schopnosť zvlažovať prostredníctvom rozptyľovacej funkcie (ako rosa svojimi kvapkami) celé vnútorné prostredie, a ľadviny, ktoré primárne pracujú s vodnými cestami. Pľúca samotné, ak sa dostávajú do oslabenia, sú tvorcom tohto patogénu v našom organizme – jedná sa hlavne o poškodzovanie nedostatočným príjmom tekutín, ďalej spálením horúčosťou (napríklad pri vysokých teplotách, alebo zápalových procesoch v dýchacej sústave), ale tiež na úrovni mentálno – emočnej nadmerným smútkom, zármutkom, žiaľom.

Potraviny so schopnosťou eliminovať sucho a podporovať tvorbu fluíd – telesných tekutín sú:

 • obilniny: pšenica – najlepšie staršie druhy jednozrnka, dvojzrnka, špaldová pšenica, ryža basmati, ryža Parboied, jačmeň, kamut,
 • zelenina: čínska kapusta, lotosový koreň, červená repa, špargľa, žerucha,
 • ovocie: jablká, marhule, broskyne, slivky, jahody, hrozno – biele aj červené, červený melón, pomaranč, avokádo, banány, ananás,
 • orechy a semiačka: mandle, lieskové orechy, píniové a kešu orechy, chia semiačka,
 • huby: Judášové ucho,
 • riasy: kombu, nori, wakame,

5. CHLAD.

Chlad vzniká v organizme oslabením jangovej – zatepľujúcej funkcie ľadvín, čo môže byť jednak vrodená predispozícia a jednak aj vplyv nesprávneho stravovania silne ochladzujúcou stravou (nadmerná konzumácia surového ovocia a zeleniny, smoothy, raaw koláčiky, šaláty – na obed a večeru, neprijímanie teplých polievok, neraňajkovanie, nadmerný príjem chladných nápojov s ľadom, zmrzliny a iných chladivých pochutín). Takto sa postupne oslabuje jangová energia sleziny, ktorá následne nedokáže správne transformovať stravu, čo sa prejaví zachladením trváviaceho traktu. Prvotný príznak, že transformácia neprebieha ako má, je v prejave kašovitej, hnačkovitej stolice, ktorá býva väčšinou viackrát za deň. Chlad je zákerná škodlivina, pretože atakuje cievny systém, ale taktiež vie vstúpiť až do hlbokých vrstiev nášho organizmu – až do úrovni drene a atakovať funkcie mozgu, nervového systému, neurotransmiterov, dokáže tiež atakovať hormonálny systém, sinoviálne tekutiny v kĺboch, fluidá vo vnútri kostí, znižuje potenciu, plodnosť, vytvára disharmónie v menštruačnom cykle (nepravidelnosť, bolestivosť). Vytvára silné stagnácie v prúdení qi, ale aj v prúdení krvi a telesných tekutín, sťahuje, zanára sa do vnútra, môže byť koreňom tiež pre nádorové ochorenia (podobne ako horúčosť, len na základe iného mechanizmu vzniku). Na úrovni emočno – mentálnej poznáme emočný chlad vo forme emócie strachu. Z vonkajších vplyvov sem patria aj často používané západné lieky – antibiotiká, kortikoidy, antipyretiká, ktoré sú silne chladnej povahy a dokážu prestupovať do hlbokých štruktúr v našom tele, tam sa doslova usadiť a postupne organizmus čoraz viac oslabovať.

Na elimináciu chladu sú vyborné tieto potraviny:

 • obilniny: ryža, ovos, pšeno, kukurica, raž, glutinovaná ryža, quinoa,
 • zelenina: zelená cibuľka, pór, cibuľa, cesnak, mrkva, zázvor,
 • ovocie: marhule, broskyne, čerešne, višne, jahody, ďatle, jujuba, liči, longan,
 • orechy a semiačka: vlašské orechy, gaštany, sezamové, slnečnicové a ľanové semiačka, mak, biely mak,
 • huby: cordyceps.

To bol v skrátenej forme prehľad základných patogénov a hlavne skupín potravín, ktoré môžeme použiť na ich elimináciu, odstránenie, až vypudenie. Snažila som sa poukázať hlavne na praktické riešenia v ich odstraňovaní. Je to veľmi rozsiahla oblasť liečebnej dietetiky a úžasné na tomto systéme je, že aj v boji s týmito často ťažkými a zákernými patogénmi vie silne podporiť sily organizmu a pomáhať mu ich odstraňovať.

Sila potravín je v tomto naozaj veľmi, veľmi dôležitá a vedomosti z tohto oboru sú pre nás naozaj veľkým prínosom.

Preto aj Škola dietetiky, ktorá každé dva roky otvára tento študijný obor čínskej medicíny v septembri je veľkým prínosom a jej absolventi nám tu na Slovensku a v Čechách (a postupne aj z iných krajín) vedia aj v tomto pomáhať. Jedna z ich základných terapií, na základe získaných vedomostí je, schopnosť rozpracovať každému človeku podrobný liečebný terapeutický plán nadstavený napr. aj na vypudenie patogénov. Rozsiahlosť výuky je naozaj veľká.

Viac informácií nájdete na stránke školy: www.skoladietetiky.eu.

V tretej časti článku sa zameriame na konštitučné energie človeka a ich vplyv na naše zdravie.