Koronavírus – prevencia, liečba, rekonvalescencia. 4.časť.

Koronavírus – prevencia, liečba, rekonvalescencia.

4.časť.

K slovu sa dostáva fytoterapia – liečba bylinami – bylinnými zmesami.

Podľa starého príslovia: „Na každú chorobu rastie bylina“, je liečba bylinami jedna z najúčinnejších pri akejkoľvek chorobe. Samozrejme v prípade ťažších stavov – či akútnych, alebo chronických je potrebné prepojiť liečbu aj s medicínou západnou, v tom prípade môže liečba prebiehať na obidvoch úrovniach. Je dobré poradiť sa s vyštudovaným terapeutom, ktorý vie človeku poradiť, ktoré byliny, bylinné zmesi sa môžu nasadiť. Veľakrát musíme prihliadať najmä popri liekoch, ktoré narieďujú krv na to, aby sme bylinami krv ešte viac nenarieďovali a nedochádzalo tak k nežiadúcim krvácaniam. Preto sa aj byliny musia užívať s opatrnosťou, v odporúčanom dávkovaní, a nie veľa naraz. Ľudia majú veľakrát pocit, že čím viac, tým lepšie. Ale opak je pravdou. Menšie dávky, striedanie bylín hlavne v rámci prevencie je to najlepšie. Informácie o bylinách sa dnes dajú dohľadať aj z veľmi kvalitných zdrojov na internete.

A) zmesi fytoterapie čínskej medicíny: V Číne popri západnej medicíne patrí liečba čínskou fytoterapiou k hlavným liečebným metódam. Nebolo tomu inak ani teraz pri liečbe pacientov napadnutých Koronavírusom. Je smutné a pre mňa aj nepochopiteľné, prečo dané zmesi nepriberie aj západná medicína – ale to je už iná téma. Liečba fytoterapiou zohrala doteraz obrovskú rolu. Máme k dispozícii vypracované receptúry, ktoré sa dajú namiešať aj u nás, aby sme ich mohli mať k dispozícii a v prípade potreby použiť.

Taktiež máme k dispozícii hotové receptúry, ktoré sú po stáročiach overené na obrovskej vzorke populácie – dnes už v celom svete. Našťastie za posledné 10-ročia si čínska medicína vybudovala pevné postavenie nielen v Číne, ale aj v jednotlivých krajinách po celom svete. Sú školy čínskej medicíny, ktoré po 2 – 5 rokoch štúdia (záleží od daného oboru) vypúšťajú veľmi kvalitných absolventov – odborníkov v jednotlivých oboroch čínskej medicíny (akupunktúra, masáže Tuina, fytoterapia, dietetika).

Predkladám Vám prehľad bylinných zmesí, ktoré máme k dispozícii a ktoré môžu v ľahkých priebehoch ochorenia byť veľmi nápomocné:

    • Zmes EBX2.9 – Yinqiaosan – je to zmes zostavená na chrípkové vírusy, prečisťuje horúčosť.

 

    • Zmes MHX1.9 – Huoxiang Zhengqi san – uvoľňuje vlhko z oblasti čriev, pôsobí ako črevný dezinficiens, používa sa v prípade rôznych akútnych tráviacich problémov – hnačky, črevné chrípky.

 

    • Zmes BCX3.9 – Huanglian Jiedu tang – prečisťuje silne horúčosť, znižuje horúčku, zmierňuje zápaly na úrovni dýchacích ciest a pľúc.

 

    • Zmes BCX5.9 – Qingzao Jiufei tang – prečisťuje sucho na úrovni pľúc, zvlažuje pľúca, lieči infekcie horných dýchacích ciest aj dolných dýchacích pľúc, lieči suchý kašeľ, zvýšenú teplotu, sucho slizníc, dušnosť.

 

  • Zmes EBF1.9 – Sangjuyin – prečisťuje horúčosť, zastavuje kašeľ.

 

Na preventívne posilnenie: Sú to zmesi, ktoré užívame mimo obdobia akútneho infektu. Sú zameranú hlavne na posilňovanie organizmus na úrovni Wei qi, krvi, yin – yangu.

    • WCE9.9 – Yupingfengsan – spevňuje povrch, posilňuje obrannú Weiqi, posilňuje energiu pľúc.

 

    • WCH6.9 – Buzhong Yiqi tang – posilňuje energiu sleziny, žalúdka a pľúc, posilňuje celkovú energiu a yang – zateplenie, podporuje celkovú vitalizáciu.

 

    • WLH1.8 – Siwutang – podporuje tvorbu krvi.

 

    • WLH3.9 – Guipiwan – podporuje slezinu v tvorbe krvi.

 

    • WLC7.8 – Renshen Yangyin tang – silne posilňuje celkovú energiu pri vyčerpanosti, posilňuje pri oslabenosti pľúc – krátky dych, dýchacie problémy pri námahe, predčasné starnutie, sucho v krku, hrdle, ústach.

 

 

Osobne odporúčam mať v domácej lekárničke vždy k dispozícii aspoň tieto: BCX3.9, EBX2.9, EBF1.9, MHX1.9, a na prevenciu WCE9.9.

Close up many kind of Chinese herb, wood background.

B) Okrem zmesí čínskej medicíny môžete použiť aj naše byliny – ktoré máme k dispozícii, a na ktoré by sme rozhodne nemali zabúdať:

Na liečbu dýchacích problémov spojených s kašľom sú vhodné tieto bylinky:

    • Divozel veľkokvetý – kvet: má vysoký obsah slizovitých látok, ktoré priaznivo pôsobia pri liečbe priedušiek a pľúc. Uvoľňuje hlieny, čistí priedušky pri kašli a chrapote, lieči zápal hrdla a zmierňuje dráždenie v horných dýchacích cestách.

 

    • Lipa malolistá – kvet: patrí medzi najznámejšiu bylinu na liečbu dýchacích problémov – chrípky, nachladnutia. Podporuje potenie, znižuje horúčku, lieči priedušky. Môžeme ju užívať jednodruhovo ako prevenciu voči chrípke čo najčastejšie, lebo pôsobí pomaly a jej všestranné účinky sa najlepšie prejavia po dlhšom užívaní. Upozornenie: zrieďuje krv.

 

    • Dúška materina: má výsostné postavenie medzi prieduškovými rastlinami. Dokáže liečiť akútne aj chronické – zastaralé stavy. Má odhlieňujúci účinok, pomáha pri silnom dráždivom kašli uvoľniť hlieny.

 

    • Pľúcnik lekársky: už názov napovedá, že je to rastlina pľúc. Pomáha pri zápaloch a zahlienení pľúc a priedušiek, kašli. Má hojivé účinky aj na sliznice úst, horných dýchacích ciest, pažeráka. Mierne zvyšuje zrážanlivosť krvi – preto ho užívame s ďalšími rastlinami, vždy len niekoľko dní v čase ochorenia.

 

    • Slez maurský: sladkasté slizovité látky slezu sú veľmi vhodné na dýchacie orgány. Ich sliznicu pokryjú tenučkou ochrannou vrstvičkou, ktorá chráni pred dráždením a urýchľuje hojenie. Čaj sa používa pri zápaloch dýchacích ciest, ale aj pri hnačkách – obzvlášť u detí. Slez nemá nežiadúce účinky, môžeme ho užívať aj samostatne, alebo v kombinácii s inými bylinami.

 

    • Ibiš lekársky: obsahuje slizovité látky, ktoré chránia sliznice pred dráždením. Účinkuje podobne ako slez – proti kašľu, zápalu priedušiek. Veľmi dobre sa osvedčil aj u detí.

 

    • Fialka voňavá: so svojimi liečivými účinkami na dýchacie orgány patrí fialka medzi najlepšie bylinky. Pôsobí na utíšenie kašľa, uvoľňovanie hlienov, pri zachrípnutí. Tiež čistí krv, odstraňuje nadmerné potenie. Užívame ho väčšinou s ďalšími prieduškovými bylinami.

 

    • Betonika lekárska: jej liečivé účinky sa najčastejšie uplatňujú pri liečení dýchacích orgánov – astme, kašli, zápale priedušiek.

 

    • Zádušník brečtanovitý: už názov Zádušník nám napovedá, že táto rastlinka je osvedčeným liekom na ochorenia dýchacích ciest – hlavne dušnosť. Uvoľňuje hlieny. Môže sa užívať aj samostatne, je bez vedľajších účinkov.

 

    • Podbeľ kvet: lieči suchý a úporný kašeľ, jeho slizovité látky pomáhajú pri všetkých chorobách pľúc a priedušiek. Používame ho krátkodobo len v čase potreby, nie samostatne, ale v spojení s ďalšími bylinami.

 

    • Skorocel kopijovitý: obsahové látky ničia baktérie. Lieči kašeľ a zahlienené priedušky.

 

    • Šalvia lekárska: lieči zápaly ústnej dutiny (zápaly ďasien, paradentóza) a hrdla. Požíva sa aj ako kloktadlo.

 

    • Chren dedinský: povzbudzuje tráviace orgány. Čistí krv, pôsobí proti vírusovým ochoreniam dýchacích ciest. Pozor na predávkovanie – môže dráždiť ľadviny.

 

    • Ruža galská: pomáha pri chorobách pľúc a priedušiek, upokojuje nervovú sústavu, zlepšuje trávenie. Odporúča sa na regeneráciu črevnej mikroflóry po užívaní antibiotík.

 

    • Sladovka hladkoplodá: dobré liečivé vlastnosti sladovky sa uplatňujú hlavne pri dýchacích orgánoch – výborne rozpúšťa hlieny, uľahčuje vykašliavanie. Chráni pečeň pred otravami, upokojuje a posilňuje.

 

    • Oman pravý: patrí medzi horké byliny – výborne pôsobí na tráviacu sústavu. Čistí zahlienené priedušky a dezinfikuje, čistí krv, urýchľuje látkovú výmenu.

 

    • Yzop lekársky: so svojimi účinkami sa podobá šalvii – osvedčil sa na zápaly hrdla a ústnej dutiny. Prospieva tiež pri kašli a dušnosti.

 

 

Popísala som Vám základné vlastnosti niektorých bylín, samozrejme tých účinkov je oveľa viac. Môžete si ich ľahko dohľadať na internete a v rôznych herbároch.

 

Na ochorenia dýchacích ciest sú výborné nasledujúce kombinácie:

    • Čaj na zápal priedušiek: rovnaké diely prvosienky, slezu, divozelu, listu skorocela, koreňa Ibiša lekárskeho. Dve lyžice zmesi dáme do vlažnej vody a necháme 8 hodín macerovať. Zahrejeme takmer do varu, ale nevaríme, necháme prikryté vylúhovať. Precedíme a užívame každú hodinu po lyžici.

 

    • Pri silnej dušnosti: rovnaké diely – list skorocela, koreňa Omanu, podbeľa, koreň Ibiša, vňate osrdcovníka, semena fenikla. Dve lyžice dáme večer do 0,5 l teplej vody, pridáme rozobranú cibuľu a necháme do rána macerovať. Ráno uvedieme do varu a necháme prikryté lúhovať 20 minút. Pijeme 2-3 x denne.

 

    • Čaj počas chrípky: rovnaký diel kvet bazy, lipy a vňať rozmarínu. Dve lyžice vŕbovej kôry namočíme do 1 l vody, ráno krátko povaríme, pridáme 2 lyžice zmesi z bylín a lúhujeme 15 minút. Popíjame 2-3 x denne.

 

    • Na prevenciu pred chrípkou: rovnaké diely sušených šípok, list bazy a lipy. V prechodných obdobiach a v obdobiach chrípok môžeme vypiť až 1 l denne.

 

    • Pľúcna a chrípková zmes: rovnaké diely podbeľa, kvetu divozela, prvosienky, vňate pľúcnika, sedmokrásky a materinej dúšky (môže byť aj dúška tymiánová).

 

    • Chrenový med: jemne postrúhaný chren zmiešame s medom v pomere 1:1 na kašu. Viackrát denne užijeme lyžičku takto pripraveného medu pri chrípkových ochoreniach a pri jarnej únave.

 

    • Sirup farára Kneippa proti kašľu: dva diely listu skorocela a jeden diel kvetu podbeľa a vňate paliny. 4 lyžice zmesi krátko povaríme v 0,5 l vody a necháme 15 minút lúhovať. Pridáme 4 lyžice medu a v plochej rajnici necháme na miernej teplote zhustiť. Užívame každú ½ – 1 hodinu, ale len počas obdobia kašľa.

 

    • Sirup na kašeľ z ihličnanov: 1 kg mladých výhonkov borovice, smreka a jedle povaríme 15 – 20 minút v 3l vody. Necháme týždeň stáť na slnečnom mieste. Precedíme, pridáme 0,5 prírodného cukru a medu a potom pomaly na miernom ohni zahusťujeme až do sirupovej konzistencie. Užívame len krátkodobo po lyžičke 5 – 7 x denne.

 

    • Čajová zmes na kašeľ pre deti: rovnaké diely kvetu divozela, slezu, prvosienky, ruže. Necháme 15 minút lúhovať, vlažný podávame po lyžičke v priebehu dňa, aby stále pôsobil v prieduškách.

 

    • Čajová zmes na uľahčenie vykašliavania hlienov: dva diely dúšky tymiánovej, jeden diel list skorocela, koreňa prvosienky a semena anízu. Dve lyžice zmesi dáme večer do 0,5l teplej vody a necháme cez noc macerovať. Ráno pomaly uvedieme do varu a prikryté necháme 15 minút lúhovať. Pijeme po lyžiciach počas celého dňa.

– Byliny môžeme aj inhalovať – hlavnými zložkami na inhaláciu sú: kvety harmančeka, ibiša, vňať pamajoránu. Môžeme ešte pridať niektorú z ďalších rastlín – rebríček, pľúcnik, podbeľ, materinu dúšku, slez, fialku, prvosienku.

– Pri tráviacich ťažkostiach, ktoré Koronavírus môže spôsobovať nám môžu pomáhať tieto bylinné čaje z našich bylín:

    • Čajová zmes proti hnačke: zmiešame rovnaké diely dubovej kôry, koreňa nátržníka, listov čučoriedky, roztlčených plodov čučoriedky a kvetu harmančeka. Tri lyžice krátko povaríme v 0,5l vody. Pijeme v priebehu 2-3 hodín a neprijímame žiadnu stravu.

 

    • Čaj na detské hnačky: 3 diely posekaných listov čučoriedok, 1 diel kvet harmančeka. Jednu lyžicu dáme do 1/4l vody, pomaly uvedieme do varu a necháme prikryté lúhovať. Deťom nedávame nič jesť, len piť tento čaj.

 

 

C) Obdobie rekonvalescenie: Ak už dôjde k ochoreniu a jeho následnému vyliečeniu je potrebné stále pracovať na posilňovaní organizmus. Organizmus prešiel záťažou ( u niekoho väčšou, u niekoho menšou), kedy sa do veľkej miery vyčerpali niektoré hlavné zložky a mohla sa tak oslabiť aj energia orgánov – hlavne tých, ktoré boli daným patogénom zasiahnuté najviac – pľúca, ľadviny, žalúdok, tenké a hrubé črevo, sliznice. Keďže toto ochorenie je sprevádzané vysokými teplotami – teda hlavne patogénom horúčosti, musíme obnoviť tie zložky, ktoré tento patogén najviac poškodzuje. Týmito zložkami sú hlavne naše telesné tekutiny, krv, jinové úrovne všetkých orgánoch a yinovú úroveň organizmu ako celu.

Collection of Chinese medicine formula – Chinese characters are names for the herbs in the formula

– Z úrovne energetickej – môžete vybrať niektoré hore uvedené body – hlavne tie, ktoré sú odporučené v prevencii, alebo so zameraním na konkrétnu funkciu, ktorá je uvedená pri jednotlivých bodoch.

– Z úrovne stravy – nám na to poslúžia potraviny, ktoré máte uvedené pod tropizmom k daným orgánom, a potraviny, ktoré máte určené v skupine na obnovu krvi a yin – v 3.časti článku.

V rámci fytoterapie máme z čínskej medicíny k dispozícii v období rekonvalescencie tieto hotové zmesi:

    • WBO5.9 – Baihe Gujin tang – vyživuje yin pľúc, zvlhčuje pľúca, zastavuje kašeľ, premieňa hlieny.

 

    • WBO8.9 – Maimendong tang – prečisťuje a vyživuje pľúca a žalúdok, zastavuje kašeľ.

 

    • WBO1.9 – Liuwei Dihunag wan – posilňuje yin ľadvín, pečene, posilňuje celkovo yin a krv

 

    • WCH6.9 – Buzhong Yiqi tang – posilňuje energiu sleziny, žalúdka a pľúc, posilňuje celkovú energiu a yang – zateplenie, podporuje celkovú vitalizáciu.

 

    • WCH8.9 – Zhigancao tang – dopĺňa qi a krv, rozhojňuje yin

 

    • WLC7.8 – Renshen Yangyin tang – silne posilňuje celkovú energiu pri vyčerpanosti, posilňuje pri oslabenosti pľúc – krátky dych, dýchacie problémy pri námahe, predčasné starnutie, sucho v krku, hrdle, ústach

 

 

Pozn: Tak isto môžete použiť aj bylinné zmesi, ktoré máte uvedené v prevencii.

 

Na záver: dúfam, že vám tento článok – myslím všetky 4.časti pomôžu zvládnuť túto náročnejšiu situáciu. Verím, že si vďaka jednotlivým častiam vytvoríte prehľad, ako čo najlepšie pôsobiť na váš organizmus zo všetkých úrovni, ktoré sa navzájom prepájajú a ovplyvňujú. Informácie vám môžu slúžiť aj do budúcna ako dobrý zdroj pre úpravu vášho životného štýlu a celkovému prístupu k rámci zlepšovania vášho zdravia.

Na záver vám uvádzam pár krásnych citátov, nad ktorými sa môžete zamyslieť a zakontemplovať si v meditáciách – precítiť ich múdrosť a snažiť sa podľa nich aj žiť:

 

„Zmyslom života je snažiť sa. Čo môže človek dosiahnuť bez námahy ?“

 

„Šťastie nie je o neprítomnosti problémov, je o schopnosti sa s nimi vysporiadať.“

 

„Život sa skladá z prirodzených a spontánnych zmien. Nebráňte sa im, spôsobuje to len žiaľ. Nech je realita realitou, nech všetko prirodzene plynie ako má.“

 

Prikladám ešte niektoré odkazy, ktoré vám tiež odporúčam pozrieť – sú to dobré rady, ktoré tiež môžu prospieť k prevencii a pochopeniu tohto vírusu:

1. článok MUDR. Bendovej zakladateľky 1.školy čínskej medicíny:
https://www.tcm.cz/n/zdravi-epidemie-koronavirus

2. článok od p. Václava Lukeša s Andao Institutu:
https://andao.cz/blog/prevence-zdravi-a-zvysovani-obranyschopnosti-z-pohledu-cinske-mediciny/?fbclid=IwAR2cAwoy97c55s04L7MnZew_y5bZdbDkLPko3AiPjD1EwixGt0ALt3r7YBw

3. článok od MUDR. Lazareva:
http://www.eldhwen.sk/s-n-lazarev-zakonitosti-a-hlbinne-priciny-vzniku-koronavirusu/?fbclid=IwAR04znwA2z17LfTGef2Z6gIbAfSfGwotnhOQbXogWj_rvLPWQL9xqh2mIUw

4. článok od MUDR. Luckého a liečbe čínskou medicínou:
https://www.tcminstitut.cz/koronavirus-a-tradicni-cinska-medicina-141

– zahraničné stránky:
https://www.ijbs.com/v16p1708.htm