Koronavírus – prevencia, liečba, rekonvalescencia. 2.časť.

Koronavírus – prevencia, liečba, rekonvalescencia.
2.časť.

Druhá úroveň je úroveň energetická.

V druhej časti sa zameriame na našu energetickú úroveň. Pod touto úrovňou rozumieme sieť energetických dráh,ktoré pomáhajú posilňovať funkcie jednotlivých orgánov na úrovni fyziologickej, metabolickej, pomáhajú vitalizovať všetky systémy. Umožňujú, aby sa energia potrebná na cirkuláciu jednotlivých zložiek (energie, krvi, telesných tekutín – fluíd) mohla dostávať na miesto určenia. Podporujú, aby sa výživa a transformácia (tvorba všetkých potrebných zložiek na výživu buniek a tkanív) mohla uskutočňovať bez prekážok a v potrebnej sile.Energetický systém je silne prepojený na úroveň fyzickú, ale aj na úroveň emočno-mentálnu a spirituálnu.

Na týchto energetických dráhach – meridiánoch sa nachádzajú akupunktúrne body, ktorých stimuláciou môžeme podporiť jednotlivé funkcie organizmu, a taktiež posilniť Wei qi – obrannú energiu.

Čo znamená Wei qi a ako sa nám vytvára ?

Wei qi sa nám vytvára prostredníctvom dvoch zdrojov. Prvý zdroj nazývame prenatálny – je uložený v ľadvinách – v tzv. prenatálnej esencii Jing. Druhý zdroj nazývame postnatálny, ktorý prijímame z našej stravy a tekutín – z elementu Zeme (tvorené Slezinou – Slinivkou – Žalúdkom), a taktiež z dýchania – z elementu Kovu (tvorené Pľúcami a Hrubým črevom). K týmto dvom hlavným zdrojom ako tretia vstupuje naša Pečeň, ktorá ako armádny generál dáva povel vo chvíľach, keď je naše telo napádané nejakým cudzími votrelcami – patogénmi. Je generálom, ktorý v správnej chvíli a správnej intenzite zavelí „do útoku“ a podnieti v našom organizme ten správny boj – boj našej riadnej – pravej qi – Zhen qi, (ktorá vzniká v spolupráci všetkých hore uvedených zdrojov a orgánov) so škodlivou qi – nazývanou Xie qi. V celom procese našej obrany to teda znamená, že zdroj prenatálny a postnatálny sú rozhodujúce, v tom aká bude naša Wei qi silná. Je pre nás rozhodujúce všetko, čo do nášho organizmu prijmeme cez našu stravu, tekutiny, dýchanie, (preto sa v ďalšej časti je zameranie aj tieto zdroje).

Na našich meridiánoch máme veľa možností, ako prostredníctvom konkrétnych akupunktúrnych bodov môžeme dať nášmu organizmu stimul – aby sa tieto tieto dva zdroje čo najlepšie podieľali na posilnení a tvorbe nových zložiek – qi, krvi, telesných tekutín. Vďaka nim môžeme dať stimul, aby sa posilnili aj jednotlivé druhy energií (Wei qi – obranná energia, Yuan qi – prvopočiatočná energia, Zhen qi – pravá – riadna energia, Gu qi – energia so stravy, Da qi – energia z dychu) a pomohli nášmu systému vytvoriť čo najlepšiu oporu a stabilitu v jeho fungovaní. Podporíme, aby sa zo všetkých zdrojov, ktoré do nášho organizmus prijímame dokázala vytvoriť dostatočne silná qi, ktorá následne správne posilní všetky fyziologické a metabolické funkcie nášho organizmu.

 

 

A) Skupina akupunktúrnych bodov (AB), na ktoré sa môžeme zamerať: pozn: pri každom bode máte uvedené techniku stimulácie a následne funkcie bodu, ktoré daná technika umožňuje podporiť. Nižšie je uvedené ako sa dané techniky prevádzajú prostredníctvom akupresúry. Funkcie, ktoré som vám pri jednotlivých AB vypísala sú v zameraní na posilnenie – prevenciu, liečbu a rekonvalescenciu.

V rámci prevencie:

Body fázy Zeme:

 • AB na meridiáne žalúdka – ST36 – Zusanli – tonizácia: krásne posilňuje schopnosť vytvárať postnatálny zdroj energie zo stravy, zároveň posilňuje aj ľadviny a celkovo vitalizuje náš organizmus – výborný je na moxovanie (moxovanie bodu zahrieva celé telo), posilňuje krvotvorbu (červené aj biele krvinky).
 • AB na meridiáne Sleziny – SP3 – TaiBai – tonizácia: posilňuje slezinu v jej funkciách, taktiež posilňuje aj energiu pľúc, dispergovanie: má schopnosť prečisťovať hlieny v pľúcach.

 

Body fázy Kovu:

 • AB na meridiáne Hrubého čreva – LI4 – He Gu – tonizácia: aktivuje obrannú energiu Wei qi – na túto podporu je veľmi dobrá jeho kombinácia s bodom ST36 – stimulujú sa spoločne, ďalej uvoľňuje povrch – aktivuje potenie (tiež tonizačne) – čo môžeme využiť ak do tela prenikne patogén a potrebujeme ho vypudiť ešte z povrchu, aby sme zabránili jeho prestupu hlbšie. Dispergovanie: prečisťuje horúčosť z oblasti hlavy a zmyslových orgánov, tiež pomáha transformovať hlieny a prečisťovať toxíny.
 • AB na meridiáne Pľúc – LU9 – Tai Yuan – tonizácia: posilňuje energiu pľúc a ľadvín, podporuje tvorbu fluíd na úrovni pľúc v prípade sucha. Dispergovanie: rozptyľuje vlhko a chlad, vhodný na infekčné patológie chladu, čistí horúčosť.
 • AB na meridiáne Pľúc – LU8 – Jing Qu – tonizácia: posilňuje energiu pľúc, posilňuje ľadviny, dispergovanie: uvoľňuje hruď, uvoľňuje kašeľ a sipot.
 • AB na meridiáne Hrubého čreva – LI11 – Qu Chi – dispergovanie: silne čistí horúčosť z celého tela – ochladzuje krv, podporuje potenie, tonizácia: moxa silne posilňuje a vyživuje celé telo, posilňuje ľadviny.

 

Body fázy Dreva:

  • AB na meridiáne Pečene – LR3 – Taichong – tonizácia: vyživuje krv a jin, posilňuje pečeň a ľadviny, podporuje voľný tok energie v celom organizme – uvoľňuje stagnácie, dispergovanie: má schopnosť prečisťovať horúčosť pečene a tiež uvoľňovať stagnácie.

 

 • AB na meridiáne PečeneLR4 – Zhongfeng – tonizácia: podporuje voľný tok energie pečene, uvoľňuje zovretie Dreva Kovom – veľmi dôležité a prospešné uvoľňovať v súčasných energiách, ktoré tu máme počas tohto roka.

 

Body na Extra meridiánoch:

  • AB na Extra meridiáne Ren mai – CV12 – Zhongwan – tonizácia: posilňuje slezinu a žalúdok – postnatálnu esenciu, tvorbu fluíd, podporuje transformáciu stravy na energiu, zahrieva chlad, dispergovanie:čistí vlhkosť, vlhkú horúčosť, vlhký chlad.

 

  • AB na Extra meridiáne Ren mai – CV6 – Qihai – tonizácia: posilňuje Yuan qi, ľadviny aj yang, podporuje funkcie postnatálnej qi sleziny a žalúdka.

 

  • AB na Extra meridiáne Ren mai – CV4 – Guanyuan – tonizácia: posilňuje Yuan qi a esenciu uloženú v ľadvinách, tonizuje yin – yang aj energiu ľadvín, zahrieva slezinu – podporuje jej transformačné funkcie, tonizuje krv

 

 • AB na Extra meridiáne GV14 – Dazhui – tonizácia: silne aktivuje yangovú energiu vo všetkých yangových meridiánoch, moxa silne tonizuje Wei qi, podporuje pľúca v ich funkciách.

 

Body na fáze Vody:

  • AB na meridiáne Ľadvín – KI3 – Taixi – tonizácia: posilňuje yin aj yang ľadvín, tonizuje krv, prospieva pľúcam, podporuje aj srdce.

 

 • AB na meridiáne Ľadvín – KI7 – Fuliu – tonizácia: posilňuje energiu ľadvín, posilňuje Wei qi – obrannú energiu, podporuje potenie, tonizuje yang, vyživuje yin, zvlažuje suchosť v horných častiach tela, dispergovanie: zastavuje potenie.

V prípade inefektu:

 

Ak napadne organizmus Koronavírus (alebo aj iné vírusy – najmä chrípkové), ktorý predstavuje energie chladu – vlhka, alebo aj chladu – sucha, na ktoré sa náš organizmus reaguje silnou tvorbou horúčosti – zápalovej reakcie, horúčkou a ďalšími symptómami ako napr. tvorba hlienov, kašľa – najmä suchého typu, tráviacimi ťažkosťami – hnačkami – tam nastupujú tieto liečebné princípy:

 

– prečisťovanie horúčosti:

 • dispergovanie: LI11, LI4 (účinky popísané vyššie).

 

– na uvoľnenie hlienov:

Body fázy Kovu:

 • AB na meridiáne Pľúc – LU1 – Zhong Fudispergovanie: čistí horúčosť a hlieny, uvoľňuje kašeľ a sipot, uvoľňuje stagnáciu na úrovni pľúc.

 

Body fázy Zeme:

 • AB na meridiáne Žalúdka – ST40 – Fenglongdispergovanie: čistí hlieny a vlhko z celého tela – aj z pľúc, pomáha transformovať hlien, prečisťuje vlhký chlad.

 

 • AB na meridiáne Sleziny – SP9 – Yinlingquandispergovanie: silne čistí vlhko a horúčosť, majstrovský bod na transformáciu a uvoľňovanie vlhka a hlienov.

 

 • Ďalšie body, ktoré sú už popísané vyššie: dispergovanie:LU9, LI4.

 

– na sucho, ktoré sa vytvára hlavne na úrovni pľúc – zvlaženie pľúc:

Body fázy Kovu:

 • AB na meridiáne Pľúc – LU5 – Chi Zetonizácia: podporuje zvlaženie a ochladenie pľúc, uvoľňuje energiu pľúc, tonizuje energiu pľúc, dispergovanie: rozptyľuje hlieny, čistí horúčosť.

 

 • AB na meridiáne Pľúc – LU3 – Tian Futonizácia: podporuje jin pľúc a zvlaženie pľúc.

 

 • Ďalšie body, ktoré sú už popísané vyššie: dispergovanie:LU9, LI11.

 

– tráviace problémy – hnačky:

Body fázy Zeme:

 • AB na meridiáne Žalúdka – ST25 – Tianshudispergovanie: prečisťuje vlhkú horúčosť aj vlhký chlad z oblasti čriev, upravuje hnačku – moxovaním, tonizácia: posilňuje

 

 • AB na meridiáne Žalúdka – ST37 – Shangjuxudispergovanie: upravuje hnačku, reguluje črevá, prečisťuje vlhko a horúčosť z tráviaceho traktu.

 

Body fázy Kovu:

 • AB na meridiáne Hrubého čreva – LI9 – Shang Liandispergovanie: reguluje hrubé črevo, podporuje vylučovanie toxínov z hrubého čreva.

 

– Techniky stimulácie:

Na tieto body môžeme vplývať viacerými spôsobmi – technikami. V domácom prostredí hlavne tlakom prstov, rôznymi nástrojmi (perá, rôzne kovové tyčky, su-jokové tyčinky), moxou, rôznymi magnetkami, semiačkami. – V rámci akupresúry využívame dve základné techniky – tonizáciu a dispergovanie.

Tonizáciou (dopĺňaním) posilňujeme – vitalizujeme, aktivujeme, podporujeme konkrétne funkcie podľa daného bodu. Tonizácia sa prevádza stimuláciou v smere hodinových ručičiek – pomalšou rýchlosťou. Ďalší spôsob je, že zatlačíme na daný bod, ideme rýchlo do hĺbky, krátko v hĺbke podržíme a pomaly púšťame – tlak uvoľňujeme.

Dispergovaním (vypúšťaním) – uvoľňujeme blokády, podporujeme prečisťovanie – vypúšťanie patogénov.Dispergovanie sa prevádza stimuláciou v protismere hodinových ručičiek – rýchlejším tempom. Ďalší spôsob je, že ideme pomaly, veľmi pomaly do hĺbky daného bodu, držíme kontakt v hĺbke dlhší čas a potom rýchlo uvoľníme.

Moxovanie: veľmi dobrou technikou na stimuláciu akupunktúrnych bodov je ich zahrievanie prostredníctvom moxy. Ide o rôzne techniky. Pri tonizácii daného bodu je najintenzívnejší stimul cez moxu vytváraný metódou tzv. moxa ryžového zrnka. Malé zrniečko zlatej moxy (najkvalitnejší druh moxy) sa aplikuje priamo na pokožku, ktorá bola pred tým ošetrená špeciálnym krémom na moxu (alebo aj iným krémom na popáleniny – dostať kúpiť v lekárňach – napr. Ialuset). Tento krém slúži aj na prichytenie zrniečka. Následne sa zrniečko zapáli vonnou tyčinkou, a keď moxa jemnučko danú oblasť popáli (čo nie je vôbec nič hrozné) zrniečko prstami rýchlo odoberieme – je dobré mať po ruke tanierik, na ktorý ho hneď dáme. Následne priložíme ďalšie zrniečko – takto ich môžeme naaplikovať 3 – 5 – 7 – vždy nepárny počet. Druhý spôsob je nahrievanie bodov moxovacími cigaretami. Viac o tejto technike sa dozviete v priloženom odkaze.

Odkaz na seminár o moxovaní:

https://www.tradicne-feng-shui.sk/eshop/sluzba-Moxovanie-pre-zdravie–prevenciu-a-dlhovekost—online-18711095-85551705

Pozn: môžete si na Google nájsť rôzne videá s lokalizáciou všetkých uvedených bodov – podľa uvedených čínskych názvov, alebo kódov.

Pri akejkoľvek stimulácii AB nesmieme zabúdnúť na DÔLEŽITÉ PRAVIDLO !!!: pri všetkých stimuláciách je dôležitou súčasťou nášho pôsobenia – „MENTÁLNY ZÁMER“ – to znamená vyvolanie konkrétnej funkcie daného bodu prostredníctvom našej mysle. Keďže všetky akupunktúrne body v sebe nesú viacero funkcií, to ktorá z nich sa práve aktivuje je vyvolané našim vedomým zámerom – našim sústredením. Napr.: pri stimulácii bodu vkladáme zámer: „posilňujem funkciu sleziny“, alebo „prečisťujem horúčosť“, „upravujem trávenie – zastavujem hnačku“.

B) Mikrosystémy:

V rámci techník stimulácie môžeme okrem hlavných meridiánov využiť aj tzv. mikrosystémy. Jedná sa o kompletné vyobrazenie jednotlivých častí nášho organizmu na rôznych častiach nášho tela – ako na mapách. Poznáme mikrosystémy: ruky a nohy (známe aj po názvom Su jok), ucha, chodidiel, brucha. V praxi sa najčastejšie využívajú mikrosystémy rúk a ucha, pre ich jednoduchosť a rýchlu dostupnosť. Jedná sa o ľahko naučiteľné spôsoby, ktoré sa môžu aplikovať u každého človeka – veľmi obľúbené sú aj u detí. Prostredníctvom stimulácie rôznymi nástrojmi – tyčinkami, ceruzkami, perami, semiačkami, magnetkami, apod., môžeme vplývať na posilňovanie jednotlivých častí nášho organizmu prostredníctvom reflexných zón – plôšiek, ktoré dávajú daným oblastiam signál na posilnenie ich funkcií.

odkaz na seminár o Su joku:

https://www.tradicne-feng-shui.sk/eshop/sluzba-Su-Jok—mikrosystem-ruky-a-nohy-online-50162485-12980290

odkazy od MUDr. Šalinga, kde popisuje posilňovanie sliznice nosa a dolných dýchacích ciest:

https://www.youtube.com/watch?v=ObDq4oKD55c

https://www.youtube.com/watch?v=l_115-TXdUI&t=6s&fbclid=IwAR2dI7bj15epq1deBSyIWMzfsJAByNqfxHgeVX6i8VxqdMu0yz7tIMHflyo&app=desktop

 

C) Energetické cvičenia – Qi-kung:

Ďalším veľmi efektívnym spôsobom ako posilniť našu energetickú úroveň sú Qi-kungové cvičenia. Tieto cvičenia pôsobia prostredníctvom energetickej úrovne aj na naše fyzické telo, ale rovnako aj na našu psychickú mentálno-emočnú a spirituálnu úroveň. Cieľom cvičenia je naakumulovanie a správne rozdistribuovanie životnej energie – qi, ktorá podporí rovnováhu na úrovni všetkých meridiánov. Tie následne podporia rovnováhu a vitalizáciu aj na biochemickej úrovni – v prepojení na posilnenie jednotlivých funkcií orgánov. V neposlednej miere podporia aj duševnú rovnováhu – upokojenie našej mysle. Jedná sa o čínske cvičenie spájajúce posilnenie svalov, šliach, kostí a kostnej drene s meditáciou. Pre qi-kung sú charakteristické pomalé pohyby sprevádzané rytmickým dýchaním, pokojným stavom mysle a vizualizáciou prietoku qi v tele. Harmonizácia prietoku vnútornej energie tak napomáha vitalizovať aj uzdravovať celé telo.

Odkazy, na ktorých si môžete nájsť niektoré ľahšie qi-kungové cvičenia:

ročné štúdium liečebného qi-kungu u môjho učiteľa p. Synčáka:

https://www.tradicne-feng-shui.sk/eshop/sluzba-Liecebny-Qi-Gong—rocny-beh-cvicenia-piatky-2020-95795896-85551705

veľmi pekné video v angličtine o pôsobení qi-kungu:

https://www.youtube.com/watch?v=ZJRtZAwVwgo

Veľmi pekné knihy, ktoré sú preložené aj do češtiny sú od majstra Mantaka Chiu.

Veľmi vám odporúčam najmä tieto tituly:
1, Nej-kung Cvičenie pre zdravé šlachy a klouby,
2, Nei-kung kostní dřene,
3, Taoistický léčebný systém pěti prvkú,
4, Moudrost emocí,
5, Taoistické kosmické léčení,
6, Čchi-kung železné košile.

Tento úžasný pán má na youtube aj veľa cvičení, ktoré sú k dispozícii, ak vám nerobí problém angličtina.

Video na ranné cvičenie qi-kungu:

https://www.youtube.com/watch?v=nmmNWj9YtAw

 

Stromový Qi-kung:

Jedna z techník cvičenia Qi-kungu je aj ztv. stromový Qi-kung. Jedná sa o spájanie s energetickým systémom stromu. Každý strom má trochu iný účinok – Buk pôsobí na pľúca a ukľudňuje, Dub – celkovo posilňuje, pôsobí na chrbticu, pečeň a ľadviny, Borovica – posilňuje chrbticu, pečeň, otvára energetické dráhy.

odkaz na článok o stromovom qi-kungu:

http://www.taiji-ak.cz/cchi-kung-energii-stromu/

C) Liečba energiou Reiki.

Na záver vám chcem priblížiť ešte jednu úžasnú metódu liečby. Jedná sa o používanie univerzálnej energie ako jedinečného nástroja na liečbu a vitalizáciu nášho organizmu. Avšak tu je na začiatku potrebný aj dobrý učiteľ – majster, ktorý vás do daného spôsobu liečenia zasvätí a vysvetlí všetko potrebné. Na Slovensku patria medzi najskúsenejších majstrov a učiteľov tejto metódy manželia Geljenovci – Láma Tibor a jeho manželka Darshan , ktorí založili v Nových Zámkoch – Tibetský park mieru a harmónie. Okrem učenia Reiki organizujú v tomto nádhernom centre množstvo iných podujatí. Za zmienku stojí najmä Akadémia tibetských náuk. Cieľom Akadémie je sprostredkovávať učenia a múdrosti vychádzajúce z tibetských náuk o mysli a javoch všetkým, ktorí majú záujem naučiť sa rôzne meditačné techniky a postupy ako upokojiť našu myseľ a kultivovať svojho Ducha – a tým zlepšovať jednotlivé úrovne nášho bytia.

 

Odkaz o programe výuky Akadémii tibetských náuk:

http://www.tibet.sk/content/akad%C3%A9mia-tibetsk%C3%BDch-n%C3%A1uk

Odkaz na FB stránku Tibetského parku mieru a harmónie:

https://www.facebook.com/tibetpark.sk/

 

V tretej časti sa zameriame na úroveň fyzickú. V nej najdôležitejšiu úlohu zohráva naša strava. Pozrieme sa ako prostredníctvom stravy môžeme prispievať k správnej obnove všetkých zložiek, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie nášho organizmu, všetkých jeho systémov. Pozrieme sa na to z pohľadu dietetiky čínskej medicíny, ale aj z pohľadu poznatkov dietetiky západnej. Zameriame sa aj na zaujímavé výživové doplnky a výnimočné prostriedky, ktoré podporujú naše zdravie. Povieme si aj o ďalších dôležitých faktoroch, ktorými vplývame na naše zdravie z úrovne fyzickej.